Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Kuchnia japońska

kuchnia japońska

Kuchnia japońska to nieprzebrany ocean smaków, kolorów i połączeń. Jest w niej wszystko, czego kubki smakowe mogą potrzebować do szczęścia. Mnóstwo ryb i owoców morza, ogromna ilość przypraw i sposobów przyrządzania dań. Kulinarna sztuka Japonii to przede wszystkim treściwe zupy i dania z grilla.

Charakterystyka kuchni japońskiej

japońskie potrawy

Kiedy myślimy o kuchni japońskiej, to przed oczami staje nam sushi. To taka sztandarowa potrawa Japonii i jednocześnie też kwintesencja tamtejszego stylu żywienia. Podstawą większości potraw są ryby i to bardzo często jedzone na surowo. Japończycy uwielbiają też wodorosty i operują w kuchni dużymi ilościami warzyw.

Dania kuchni japońskiej dzieli się ze względu na pochodzenie oraz na sposób przyrządzania. Japończycy bardzo skrupulatnie pilnują poprawności sztuki kulinarnej. Jak we wszystkich kuchniach orientu, również i u nich każda potrawa musi być przygotowana wedle ściśle określonych zasad i nie tylko smaczna, ale też atrakcyjna wizualnie. Konkretne rodzaje potraw mają swoje własne nazwy, np. teppanyaki – dania z grilla czy nimono – dania gotowane.

W ogólnym pojęciu kuchnia japońska jest bardzo podobna do kuchni chińskiej. Te kraje leżą blisko siebie i właściwie od zawsze dysponowały zestawem tych samych składników. Do przygotowania potraw wykorzystuje się ryż, tofu, grzyby shiitake i soję. Jeżeli chodzi o mięso, to Japończycy jedzą właściwie tylko wieprzowinę i wołowinę, ale w małych ilościach. Jako ciekawostkę warto dodać, że z Japonii pochodzi najdroższa na świecie wołowina – Kobe. Niestety jest na tyle droga, że nie znajduje szerokiego zastosowania w kuchni.

Kuchnia japońska kładzie ogromny nacisk na przyprawianie potraw. Japoński kucharz nie może się obyć bez sosu sojowego, który jest dodawany do większości dań, i bez sake, czyli wina z ryżu. Jedzenie przyprawia się octem ryżowym, olejem sezamowym, chrzanem wasabi i miso – sfermentowaną pastą z soi i słodu zbożowego.

Mogłoby się wydawać, że gotowanie po japońsku jest bardzo trudne, ale w rzeczywistości kuchnia ta jest wyjątkowo szybka. Wiele dań smaży się w woku, wrzucając składniki na mocno rozgrzany olej albo przyrządza na ruszcie. Mimo że tradycyjny japoński posiłek składa się z pięciu dań, to można je wszystkie przygotować dosłownie w pół godziny. Chińczycy wystosowali sobie w kuchni tak zgrabne i skuteczne metody, że niewielkim nakładem czasu i sił są w stanie wyczarować fenomenalne potrawy.

Najpopularniejsze dania kuchni japońskiej

  • Sushi – to zdecydowanie najpopularniejsze japońskie danie. Sushi jest znane niemalże na całym świecie. Sushi sporządza się z ryżu gotowanego z octem, cukrem, solą, a także z wodorostów nori, ryb i warzyw. Podaje się je tradycyjnie z chrzanem wasabi i sosem sojowym.
  • Mochi – kluski przygotowywane z klejącego ryżu i mąki ryżowej. Kluseczki nadziewa się pastą z truskawek lub czerwonej fasoli i obtacza w czarnym sezamie. Mochi serwuje się zawsze z okazji Nowego Roku, ale Chińczycy jedzą je także na co dzień.
  • Pasta miso – pastę przyrządza się ze sfermentowanej soi, która jest jednym z podstawowych składników japońskiej kuchni. Do soi dodaje się sól, drożdże i ryż. Miso cechuje się bardzo wysoką wartością odżywczą, zawiera przede wszystkim duże ilości białka.
  • Sashimi – to nie tyle potrawa, ile sztuka serwowania mięsa, ryb i owoców morza. Surowe składniki kroi się, doprawia i elegancko układa. W japońskich restauracjach danie przygotowuje się w obecności klienta (łącznie z etapem zabijania ryby) i podaje z sosem sojowym, wasabi i rzodkwią daikon.

Historia kuchni japońskiej

historia kuchni japońskiej

Tradycyjna kuchnia japońska opierała się przede wszystkim na warzywach, rybach i owocach morza. Dzisiaj Japończycy jedzą zdecydowanie więcej mięsa. Można wręcz stwierdzić, że mięso powoli wypiera ryby w japońskim menu. Dostęp do morza ze wszystkich stron sprawił, że Japończycy dysponowali zawsze świeżymi rybami i owocami morza, tak więc nacisk na hodowlę zwierząt rzeźnych był niewielki. Jadło się zawsze bardzo zdrowo i rozmaicie. Kuchnia japońska od zawsze postrzegana była jako najzdrowsza na świecie, co potwierdza zresztą długowieczność Japończyków.

Oprócz wpływów chińskich, na kuchnię Japonii mieli wpływ Portugalczycy. Wiele przepisów trafiło do Japonii w XVI wieku za sprawą portugalskich misjonarzy jezuickich.

Typowe przystawki, desery i napoje kuchni japońskiej

Narodowym napojem Japończyków jest sake, czyli wino ryżowe. Co ciekawe, nazwa ta obowiązuje przeważnie w krajach anglosaskich, bo dla Japończyków słowo „sake” oznacza to samo, co dla nas po prostu „alkohol”. W Japonii sake nazywa się nihonshu.

Namiętnie pije się herbatę, bo to Japonia jest uznawana za królestwo tego napoju. Japończycy pijają przede wszystkim zieloną i jest ona zawsze zwieńczeniem posiłku.

Zdziwieniem mogą być natomiast japońskie desery. Tutaj do słodkości dodaje się (tak jak zresztą do wszystkiego) soję, a często również fasolę. Z tym że japońskie słodycze są bardzo różne od naszych. W Japonii desery są mniej słodkie niż w Europie czy Ameryce. Popularne są cukierki w smaku przypominającym sos sojowy czy łakocie z glonów i owoców morza.

Jako przystawkę w kuchni japońskiej traktuje się na przykład sushi czy agedashi tofu.

Kulturowe nawyki żywieniowe kuchni japońskiej

japoński posiłek

W kuchni japońskiej ilość zasadniczych posiłków w ciągu dnia jest taka sama, jak w większości krajów europejskich. Japończycy jedzą śniadanie, obiad i kolację. Każdy posiłek składa się z pięciu dań na zasadzie ichiju-sansai, czyli ryż i do tego trzy przekąski oraz zupa.

Dodatkowo też większość składników nie jest w ogóle przetworzona. Niektóre je się po prostu tak, jak je matka natura stworzyła. Bardzo dba się o to, by niczego nie rozgotować i nie mieszać ze sobą niepotrzebnie elementów potrawy. Podaje się je osobno, a w przypadku dań jednogarnkowych tak, żeby można było bez problemu rozróżnić poszczególne składniki.

Kultura jedzenia w Japonii jest całkiem inna niż w Europie czy Ameryce Północnej. Japończycy kładą nacisk na jakość, a nie na ilość. Nigdy nie jedzą do syta, dlatego też nie dziwi fakt, że tylko 3% społeczeństwa kraju cierpi na otyłość.

Ciekawostki na temat kuchni japońskiej

  1. Sos sojowy stosowany w Japonii różni się od tego, którego używają Chińczycy czy Indonezyjczycy. W Japonii sos sporządza się tak, żeby był rzadki i słony. W Chinach natomiast jest słony, ale gęsty, natomiast Indonezyjczycy preferują słodki.
  2. Większość japońskich kuchenek składa się z dwóch palników oraz specjalnego grilla do ryb.
  3. W Japonii zużywa się rocznie ponad 24 miliardów pałeczek do jedzenia.

Kuchnia japońska – mini słowniczek

Udon – gruby makaron, podawany z zarówno z bulionem, jak i mięsem oraz warzywami. Często serwowany jest z ostrymi sosami.

Teriyaki – to technika przygotowywania potrawy, polegająca na pieczeniu bądź grillowaniu dania w marynacie tare. Dania z nazwą „teriyaki” sugerują zawsze, że mamy do czynienia z marynowanym i pieczonym mięsem lub rybą.

Tempura – słowo to bardzo często jest składową nazw japońskich potraw. Oznacza, że danie jest panierowane i smażone.

Khao pad – smażony ryż.

Sprawdź kto dostarcza Poznaj więcej japońskich potraw w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy