Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Nabemono

Nabemono
zupa Nabemono

Nabemono

Nabemono to danie, które łączy w sobie najlepsze składniki kuchni japońskiej – owoce morza, ryby, grzyby shiitake, warzywa i sos sojowy. Potrawę przygotowuje się w trzech podstawowych wersjach, które różnią się od siebie pod względem użytych składników.

Czym jest nabemono?

Nabemono, inaczej nabe to kategoria dań kuchni japońskiej. Mianem nabemono lub nabe nazywamy dania shabu shabu, sukiyaki i yosenabe. Potrawy te są pożywnymi zupami, przygotowywanymi w specjalnym garnku zwanym hinabe. Nazwa kategorii tych dań wzięła się od słów „nabe”, czyli garnek oraz „mono” oznaczającego rzecz.

Potrawy składają się mięsa lub ryb i owoców morza (krewetek, krabów i małż), a także warzyw takich jak marchew, por, kiełki fasoli, kapusta pekińska, rzodkiew daikon oraz grzybów shiitake, sosu sojowego, tofu i makaronu udon.

Wyróżniamy 3 rodzaje potraw nabemono (nabe):

  • Shabu shabu – w tej wersji nabemono przyrządza się z cieniutko pokrojonej wołowiny i podaje razem z sosem sojowym lub sezamowym. Shabu shabu nie ma w składzie tofu, aczkolwiek niektóre pododmiany potrawy przygotowuje się z owocami morza lub z kurczakiem.
  • Sukiyaki – ta wersja nabe ma w składzie wołowinę i sake a podaje się ją z surowym jajkiem.
  • Yosenabe – w tym przepisie składniki gotuje się w bulionie miso lub w bulionie na bazie sosu sojowego.

Ponadto wśród potraw nabemono można wyróżnić jeszcze yudofu, czyli duszone tofu z warzywami i przyprawami, a także montsunabe – przyrządzane z wieprzowych lub wołowych podrobów – oraz chankonabe – jest to bardzo kaloryczna wersja z makaronem udon i kurczakiem. Dodatkowo znanych jest też wiele odmian regionalnych.

Jak przygotowuje się nabemono?

Poszczególne składniki nabe rozdrabnia się, gotuje w bulionie, a następnie dodaje makaron udon lub tofu, doprawia i serwuje z sosem. Nie można wyszczególnić jednego sposobu przygotowania nabemono, gdyż te zupy-gulasze gotuje się naprawdę różnymi metodami.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć nabemono?

Nabemono je się tradycyjnie z jednego naczynia (glinianego garnka). Japończycy wierzą, że tak spożywana potrawa jest w stanie zacieśnić więzy rodzinne. Jeżeli nabe podaje się w wersji na gorąco, to garnek stawia się na stole na specjalnym piecyku.

Nabe to dania rozgrzewające, typowo zimowe. Dlatego będą smakować najlepiej właśnie w chłodne dni. Mogą być traktowane jako cały posiłek lub zarówno jako pierwsze, jak i drugie danie.

Podobne dania

Podobnie treściwymi zupami są bun bo hue z kuchni wietnamskiej (również z wołowiną i makaronem) oraz chińskie lo mein, czyli wieprzowina z makaronem i bulionem lub japońskie zupy udon.

Ciekawostki na temat nabemono

1. Nazwa odmiany shabu shabu jest onomatopeją od dźwięków, jakie rozchodzą się podczas mieszania potrawy w garnku.

2. W zależności od regionu, do dań typu nabe dodaje się jeszcze dynię, czosnek, japońską pietruszkę, ziemniaki, a nawet dziczyznę.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Nabemono w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy