Kuchnia amerykańska

Kuchnia amerykańska kojarzona jest przede wszystkim z daniami typu fast food, grillowaniem oraz różnego rodzaju słodkościami. Niewiele osób jednak wie, że jest to wpływ imigrantów, którzy do kuchni Stanów Zjednoczonych wnieśli wiele charakterystycznych smaków.
- Charakterystyka i historia kuchni amerykańskiej
- Najpopularniejsze dania kuchni amerykańskiej
- Typowe przystawki, desery i napoje kuchni amerykańskiej
- Kulturowe nawyki żywieniowe kuchni amerykańskiej
- Ciekawostki na temat kuchni amerykańskiej
- Kuchnia amerykańska – minisłowniczek
- Poznaj więcej amerykańskich potraw
Charakterystyka i historia kuchni amerykańskiej
Kuchnia amerykańska na całym świecie przywodzi na myśl przede wszystkim dość niezdrowe potrawy typu fast food. Chrupiące frytki smażone na głębokim tłuszczu, cheeseburgery, grillowane skrzydełka kurczaka w sosie barbecue, nuggetsy oraz amerykańskie słodycze typu brownie, milkshake czy pączki z dziurką – to jedzenie, które zaliczane jest do grupy guilty pleasure. Są to dania, które nie cechują się dużymi wartościami odżywczymi, ale ich smak zdaje się rekompensować tę niedogodność. Tradycyjna kuchnia w stylu amerykańskim jest kaloryczna i przyrządzana szybko. Na jej ukształtowanie wpłynęły m.in. sposób odżywiania dawnych plemion indiańskich oraz przenikanie się kuchni meksykańskiej, chińskiej, europejskiej a zwłaszcza włoskiej oraz kuchni żydowskiej. Jest też wynikiem dużego tempa, w jakim żyją Amerykanie i odległości do pokonania (Ameryka to tysiące mil dróg między miastami, parkami i różnymi atrakcjami). Stąd pojawiła się potrzeba szybkich dań, które można zabrać ze sobą do samochodu lub zjeść w ruchu.
Dania kuchni amerykańskiej są uwielbiane w szczególnie przez dzieci i młodzież na całym świecie. Są łatwo dostępne właściwie w każdym miejscu na globie. Spożywane od czasu do czasu, nie niosą dużego ryzyka dla zdrowia. Jednak dietetycy przestrzegają: wprowadzenie na stałe dań typu fast food sprzyja otyłości, a ta z kolei pociąga za sobą szereg zagrożeń, w tym nadciśnienie i ryzyko miażdżycy.
Najpopularniejsze dania kuchni amerykańskiej

Nie sposób wymienić wszystkich popularnych dań należących do kuchni amerykańskiej. Najbardziej rozpoznawalne są:
- Naleśniki (pancakes) – niewielkich rozmiarów przysmaki, znacznie mniejsze w obwodzie i grubsze niż tradycyjne naleśniki serwowane w Polsce. Przyrządzane z mąki pszennej, mleka, masła, jajek i proszku do pieczenia. Polane gęsto syropem klonowym.
- Żeberka (ribs) – najczęściej przyrządzane na grillach z wykorzystaniem węgla drzewnego lub samego drewna. Podawane ze słodko-pikantnym sosem barbecue.
- Makaron z serem (mac and cheese) – to proste i niewymagające danie, gotowe w kilka lub kilkanaście minut. W USA dostępne jest również w formie mrożonej. Wkłada się je wówczas do mikrofalówki i można spożyć już po 2 minutach.
- Hamburger – tego dania nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To czołowy przedstawiciel kuchni fast food. Składa się z pszennej bułki z sezamem, przygotowanej na ciepło z mięsem, serem oraz warzywnymi dodatkami.
- Nuggetsy (chicken nuggets) – to panierowane piersi kurczaka smażone w głębokim tłuszczu. Często sprzedawane w barach szybkiej obsługi. Podawane ze słodkim keczupem.
Typowe przystawki, desery i napoje kuchni amerykańskiej
Kuchnia amerykańska to także różnorodne słodycze, przystawki i napoje. Najczęściej wymienia się:
- Szarlotkę (apple pie) – słodki wypiek z nadzieniem jabłkowym i szczyptą cynamonu. Cechą charakterystyczną jest kratka na jego powierzchni zrobiona z cienkich pasków ciasta. Kawałki szarlotki podawane są na ciepło z gałką lodów waniliowych.
- Sernik (cheesecake) – znany również pod nazwą „sernik nowojorski”. Oryginalny przepis zakłada bazę z popularnych ciasteczek typu digestive oraz dodanie do twarogu soku z cytryny, jajek i gęstej śmietany.
- Ciasto czekoladowe (brownie) – mocno czekoladowy wypiek, który powstał na początku XX wieku. Oryginalne brownie powinno być płynne w środku.
- Pączki (donuts) – charakterystyczne „oponki”, czyli pączki z dziurką w środku. Najczęściej sprzedawane w zestawach po 6 lub 12 sztuk i oblane dużą ilością kolorowego lukru (frosting) z kolorowymi posypkami.
- Milkshake – mleczny, zimny napój z dodatkiem lodów oraz różnorodnych owoców, w tym najczęściej bananów, malin i truskawek. Równie popularny w wersji czekoladowej.
Kulturowe nawyki żywieniowe kuchni amerykańskiej
Amerykanie najczęściej spożywają 3 posiłki dziennie oraz przekąski pomiędzy nimi. Śniadanie musi być bardzo obfite, gdyż zapewnia energię na cały dzień. Często składa się z kilku dań. Najczęściej są to naleśniki wykonane z mąki pszennej lub kukurydzianej z sosem klonowym lub czekoladowym. Alternatywą jest jajecznica na boczku lub szynce, przegryzana pszenną bułką lub tostami posmarowanymi masłem. Do picia na śniadanie często wybiera się sok pomarańczowy, grejpfrutowy lub kawę ze śmietanką.
Lunche najczęściej spożywane są w przerwie w czasie pracy. Amerykanie wybierają bary i jadłodajnie typu fast food, ale też kanapki na zimno z indykiem czy befsztyki w chlebie. Jako deser jada się kawałek ciasta, muffinkę oraz filiżankę kawy w stylu americano lub latte z syropami smakowymi.
Obiadokolacja jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Zazwyczaj jada się ją w towarzystwie osób bliskich. W menu i liczbie dań panuje dość duża swoboda. W większości przypadków są to zupa, drugie danie i deser.
Ciekawostki na temat kuchni amerykańskiej

- Jednym z rytuałów kuchni amerykańskiej jest barbecue, które jest metodą pieczenia z wykorzystaniem grilla. Dania muszą być smażone bardzo długo pod przykryciem. Chodzi o to, aby nie wysuszyły się zbyt mocno i pozostały soczyste, a dym przeniknął potrawy i nadał im typowego drzewnego aromatu. Zamiast keczupu i musztardy do przyprawienia stosuje się pikantny sos barbecue.
- W całych Stanach Zjednoczonych popularną kanapką na ciepło jest tost Elvisa, nazwany tak na cześć króla rock and rolla. Chleb tostowy smaruje się masłem orzechowym, na który nakłada się plasterki banana i zapieka.
- Amerykanie, znacznie częściej niż Polacy, jadają na mieście. Nie zależy to od majętności, a wynika raczej z wygody i ogólnej dostępności różnego rodzaju jadłodajni.
- Wiele osób po raz pierwszy odwiedzających USA jest zaskoczonych wielkością porcji. Są one nawet kilkakrotnie większe niż w Polsce. A dania opisywane w kartach jako XXL mogłyby zaspokoić głód nawet 2–3 osób.
Kuchnia amerykańska – minisłowniczek
- Beef – wołowina.
- Chuck meat – karkówka.
- Ham – szynka.
- Sausage – kiełbasa.
- Meatballs – pulpety mięsne.
- Roast – pieczeń.
- Steak – grillowany lub smażony stek (najczęściej z polędwicy wołowej, ale może być też z innych rodzajów mięsa lub ryb)
- Rare steak – krwisty stek.
- Medium rare steak – średnio wysmażony stek.
- Steak well done / Fry steak – wysmażony stek.
- Seafood – owoce morza.
- French fries – frytki.
- Food on site – jedzenie na miejscu.
- Food to go – jedzenie na wynos.
- Fry food – jedzenie smażone na tłuszczu.
- Appetizer – przystawka.
- Main dish – danie główne.
Poznaj więcej amerykańskich potraw
-
Brownie
-
Red velvet cake
-
Sernik nowojorski (cheesecake)
-
Fudge
-
Amerykańska szarlotka (apple pie)
-
Szarpana wieprzowina (pulled pork)
-
Hot dog
-
Burger
-
Popcorn
-
Nuggetsy (chicken nuggets)
-
Chleb bananowy (ciasto bananowe)
-
Pankejki (pancakes)
-
Barbecue (BBQ)
-
Corn dog
-
Milkshake
-
Suszona wołowina (beef jerky)
-
Pączki amerykańskie (donuts)
-
Babeczki z kremem (cupcakes)
-
Makaron z serem (macaroni and cheese)
-
Strudel