Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Sushi

deska Sushi
Sushi z awokado i ogórkiem
różne rodzaje sushi

Sushi

Sushi to najpopularniejsza kategoria potraw kuchni japońskiej. Wyróżniamy 5 zasadniczych rodzajów sushi, które różnią się od siebie wyglądem, składnikami i sposobem przygotowania.

Czym jest sushi?

Zasadniczo sushi jest daniem, które składa się z gotowanego ryżu oraz dodatków takich jak warzywa, owoce morza, a często też jajka i grzyby. Sekretem sushi jest ryż zaprawiony w odpowiedni sposób octem ryżowym. Potrawa ma elegancką formę i ceniona jest nie tylko ze względu na smak, ale i na wygląd. Sushi przygotowywane jest na kilka sposobów:

  • Sushi maki – to zawijane sushi. Dodatki (ryby, owoce morza lub ogórka) układa się na wodorostach nori. Tak powstałe rulony kroi się na cienkie plasterki. Sushi maki występuje w kilku wersjach. Wyróżniamy podział ze względu na zastosowane składniki (czy potrawa jest z owocami morza, czy z warzywami) oraz na wielkość – 2-3 cm, 3-4 cm, 4-6 cm, jak również na sposób podawania.
  • Sushi nigiri – jest to sushi formowane w dłoniach. Kucharz formuje ryż w owalne paluszki oraz układa na każdej porcji kawałki ryby, owoców morza a czasami też przewiązuje całość wodorostami.
  • Sushi temaki – ten rodzaj sushi tradycyjnie przygotowują sami goście restauracji. Kelner przynosi na stół tacę ze składnikami, a goście własnoręcznie komponują swoje danie. Gotowe temaki to kawałek paska nori uformowany w rożek i wypełniony dowolnymi składnikami.
  • Sushi uramaki – tak zwane „odwrócone maki”. W tej wersji ryż znajduje się na wierzchu rolki, co jednocześnie podnosi też trudność estetycznego wykonania. W samym środku znajdują się dodatki, później wodorosty, a ryż jest wierzchnią warstwą.
  • Sushi onigiri – ta wersja sushi nie jest doprawiana octem, a dodatkowo jest dużo większa niż standardowa.

Jak przygotowuje się sushi?

Przygotowanie sushi rozpoczyna się od zaprawienia ryżu octem ryżowym i starannym ugotowaniu. Później ryż należy całkowicie wystudzić, bo zawijanie rolek z ciepłym ryżem sprawi, że sushi stanie się gumowate. Na wodorosty nori nakłada się cienką warstwę ryżu, a następnie dodatki i zawija całość. Inaczej wygląda przygotowanie sushi nigiri – tutaj kucharz nie zawija składników, tylko układa dodatki na ryżu.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć sushi?

Sushi je się na dwa sposoby – albo pałeczkami, albo palcami. Użycie sztućców jest w tym przypadku niemalże profanacją. Etykietę jedzenia sushi, a także więcej informacji o składnikach sushi i sposobie ich podania znajdziecie na naszym blogu.

Sushi podaje się z sosem sojowym albo z sosem hoisin lub ostrygowym oraz z chrzanem wasabi. Doskonałym dodatkiem jest marynowany imbir, który „oczyszcza” kubki smakowe. W kwestii napojów, jakie podaje się najczęściej do sushi, na pierwszy plan wysuwa się zielona herbata.

Podobne dania

Miłośnicy sushi powinni spróbować innych dań kuchni japońskiej, w których główną rolę odgrywa surowa ryba. Dobrym wyborem będzie tutaj sashimi, gunkan czy chirashi.

Ciekawostki na temat sushi

Sushi jest bardzo popularne w USA. Tamtejsi kucharze stworzyli własne odmiany tej potrawy. Należą do nich:

  • California roll – danie z awokado, ogórkiem i paluszkami krabowymi.
  • Philadelphia roll – potrawa z białym serem, cebulą, ogórkiem i łososiem.
  • Caterpillar roll – wersja z awokado, ogórkiem, paluszkami krabowymi i węgorzem.
  • Spider roll – odmiana ze smażonym krabem.
  • Crunchy roll – potrawa california roll podawana w cieście naleśnikowym i z sosem.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Sushi w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy