Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Natto

Natto
japońska soja Natto

Natto

Natto to potrawa ze sfermentowanych ziaren soi. Danie jest bardzo charakterystyczne, zarówno ze względu na zapach, jak i smak oraz konsystencję. Natto uznaje się za jedną z najzdrowszych potraw świata. Jest bezmięsna, ale cechuje się dużą ilością białka i składników mineralnych.

Czym jest natto?

Natto to potrawa z fermentowanej soi. Cechuje się wysoką wartością odżywczą i to czyni ją bardzo popularną. Ważne jest przede wszystkim to, że soja do natto jest wyłącznie naturalna, bo w Japonii obowiązuje całkowity zakaz uprawy jej genetycznie modyfikowanej wersji. W natto występuje enzym nattokinaza, który oczyszcza krew i zmniejsza poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Odkrywca enzymu nattokinazy Hiroyuki Sumi porównując jej działanie ze 173 innymi produktami, doszedł do wniosku, że nie ma sobie równych w profilaktyce chorób układu krążenia.

Natto zaczęło zyskiwać popularność w okresie Nara, czyli między rokiem 710 a 784 naszej ery. Dzisiaj wiemy natomiast, że danie ma duże ilości witamin (między innymi A, C, PP, B i K) oraz składników mineralnych takich jak żelazo, magnez, potas, selen i fosfor. Bardzo istotną rolę odgrywa tutaj witamina K2, która ma wpływ między innymi na profilaktykę miażdżycy, osteoporozy, Alzheimera a także przeciwdziała starzeniu się organizmu.

Jak przygotowuje się natto?

Żeby stworzyć natto, trzeba poddać soję wielogodzinnej fermentacji z udziałem kwasu mlekowego. Bakterie Bacillus natto dodaje się do ugotowanych wcześniej ziaren soi i w efekcie powstaje danie o konsystencji lepkiej papki, w którym ziarna soi pokryte są szarym śluzem.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć natto?

Natto można jeść samodzielnie (standardowa porcja to 50 g) lub łączyć w posiłku z daniami mięsnymi, zupami lub innymi potrawami wegetariańskimi. Z uwagi na wysoką ilość białka natto jest doskonałym substytutem mięsa. W połączeniu z warzywami daje posiłek kompletnie zaspokajający potrzeby organizmu.

Podobne dania

Smakosze potraw z warzyw strączkowych mogą spróbować jeszcze indyjskiego dal makhani, czyli wegetariańskiego curry z fasoli albo mulligatawny, czyli zupy z soczewicy i mleka kokosowego.

Ciekawostki na temat natto

1. Charakterystyczne cechy natto sprawiają, że danie kiedyś bardzo dzieliło Japonię. Kraj podzielił się na dwa obozy: w Kantō uwielbiano natto, natomiast w Kansai ta potrawa była oceniana negatywnie ze względu na smak i wygląd.

2. W sprzedaży dostępne jest suszone natto, które można dodawać do jogurtu, musli, zup czy sałatek. Pozbawione jest ono charakterystycznego zapachu i różni się nieco od tradycyjnej wersji dania.

3. Natto zmienia swój smak w czasie przechowywania, gdyż w soi przez cały czas „pracują” bakterie. Jednakże danie można zamrozić, nie tracąc przy tym na smaku.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Natto w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy