Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Gyoza

Gyoza
pierożki Gyoza gotowane na parze

Gyoza

Pierożki gyoza przygotowuje się z mąki pszennej, soli i gorącej wody oraz faszeruje. Danie występuje w kilku wersjach z różnymi farszami i jest smażone na oleju bądź gotowane na parze. Tradycyjnie gyoza smaży się tylko z jednej strony tak, żeby utworzyć chrupiącą skórkę.

Czym jest gyoza?

Gyoza jest rodzajem pierożków z ciasta pszennego z farszem. Pierożki są smażone lub gotowane na parze. Farsz sporządza się z mięsa wieprzowego, sosu sojowego, sake, cebuli i kapusty pekińskiej. Wyróżniamy 3 zasadnicze rodzaje potrawy:

  • Yaki gyoza – ta wersja jest faszerowana mieszanką kapusty pekińskiej, cebuli, szczypiorku, czosnku, wieprzowiny i imbiru. Wszystkie składniki smaży się na oleju z orzeszków ziemnych lub oleju słonecznikowym i nadziewa nimi ciasto, a następnie smaży i paruje pierożki.
  • Sui gyoza – ten rodzaj pierożków podawany jest rzadziej niż yaki gyoza i najczęściej w restauracjach wyższej klasy. Pierożki gotuje się wyłącznie na parze i zanurza w lekkim bulionie.
  • Age gyoza – pierożki są tylko smażone na głębokim tłuszczu, a farsz zawiera też grzyby shiitake.

Jak przygotowuje się gyoza?

Farsz przygotowywany jest z rozdrobnionej kapusty, imbiru, cebuli i czosnku, które podsmaża się i przyprawia sake oraz sosem sojowym.

Przygotowując pierożki gyoza należy rozwałkowć cienko ciasto, nałożyć farsz, zakleić pierogi i w zależności od rodzaju gyoza, ugotować na parze, usmażyć albo najpierw usmażyć, a później uparować. Klasyczna wersja gyoza zakłada, że pierożki podsmaża się z jednej strony, zalewa wodą i odparowuje ją, a następnie dalej smaży. Do gyoza przygotowuje się też sos będący połączaniem sosu sojowego i przypraw.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć gyoza?

Gyoza podaje się jako przystawkę z sosem sojowym lub chili i je pałeczkami, zanurzając każdego pierożka w sosie. Pierożki są idealnym preludium do posiłku składającego się np. z zupy udon oraz z kurczaka teriyaki.

W przypadku wersji smażonej ważne jest odsączenie pierożków z tłuszczu na papierowych ręcznikach.

Podobne dania

Pierożki gyoza są bardzo podobne do jiaozi. Różnica polega na tym, że jiaozi najczęściej faszerowane są wołowiną i krewetkami, natomiast gyoza cechuje dodatek czosnku, kapusty i cieńsze ciasto.

Ciekawostki na temat gyoza

1. Pierożki gyoza są w Japonii, a szczególnie w Tokio tak popularne, że jedna z firm produkuje ich sztuczne wersje. Zestawy gyoza składają się z 4 elementów, które można samodzielnie złożyć i pomalować.

2. W Japonii pierogi gyoza je się najczęściej w wersji podsmażanej, natomiast w Chinach w wersji gotowanej na parze.

3. Gyoza zawija się tak, żeby utworzyć falowany (plisowany) brzeg.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Gyoza w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy