Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Teriyaki

Teriyaki
japońskie Teriyaki

Teriyaki

Teriyaki to kulinarna sztuka Japonii, która polega na grillowaniu lub pieczeniu ryb bądź mięsa. Sekret potraw teriyaki tkwi w specjalnej marynacie tare, która składa się z sosu sojowego, cukru i wina. Dania przygotowywane jako teriyaki charakteryzują się błyszczącą powierzchnią.

Czym jest teriyaki?

Teriyaki to sztuka kulinarna polegająca na pieczeniu lub grillowaniu mięsa i ryb z zastosowaniem marynaty zwanej tare. W skład tej marynaty wchodzi sos sojowy, a także cukier lub miód i sake, czyli japońskie wino ryżowe. W Japonii teriyaki przygotowuje się najczęściej z ryb, natomiast w kuchniach innych krajów częściej wykorzystuje się mięso.

Nazwa sztuki kulinarnej teriyaki wywodzi się od słowa teru, które oznacza „świecić się” „lub błyszczeć”. Za to błyszczenie potrawy odpowiedzialna jest marynata, a dokładniej cukier w niej zawarty. Wyróżniamy kilka rodzajów dań teriyaki:

  • Kurczak teriyaki – potrawa powstaje z podudzi kurczaka marynowanych w tare z dodatkiem sezamu, cebuli i chilli. Kurczak może być też smażony z tymi dodatkami. Potrawa podawana jest często z fasolką szparagową.
  • Łosoś teriyaki – do przygotowania potrawy wykorzystuje się filety łososia bez ości i bez skóry, a ponadto wspomnianą wcześniej marynatę i ziarna sezamu. Po kilkugodzinnym marynowaniu rybę grilluje się i podaje z kuskusem lub ryżem.
  • Wieprzowina teriyaki – do przygotowania teriyaki z wieprzowiny używa się „polędwicy” wieprzowej. Kroi się ją na kilkucentymetrowe kawałki, marynuje, a następnie piecze, grilluje lub smaży z dodatkiem papryki.
  • Wołowina teriyaki – do przygotowania potrawy można użyć polędwicy lub gulaszowego mięsa wołowego. Doskonałym dodatkiem jest cukinia, papryka i czosnek.

Jak przygotowuje się teriyaki?

Japoński kucharz wybiera odpowiedni gatunek ryby (lub mięsa), sprawia ją i marynuje w mieszance tare. Po zamarynowaniu ryba jest pieczona lub grillowana tak, by jej powierzchnia zrobiła się rumiana. Identycznie postępuje się z mięsem. Niektóre przepisy dopuszczają także smażenie mięsa z dodatkiem różnych warzyw.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć teriyaki?

Prawdziwe teriyaki musi błyszczeć. Potrawa jest najlepsza wtedy, kiedy mięso przejdzie marynatą, a mimo to na wierzchu też będzie jej wystarczająco dużo.

Kurczaka teriyaki oraz łososia teriyaki najlepiej będzie skomponować z ostrymi dodatkami – marynowanymi warzywami lub pikantną sałatką. Natomiast wołowina i wieprzowina teriyaki może być łączona z czymś delikatniejszym, np. ryżem i warzywami gotowanymi na parze.

Podobne dania

Kurczak teriyaki przypomina kurczaka tandoori z kuchni indyjskiej. Kurczak tandoori również jest grillowany, tylko że w składzie marynaty występuje jogurt, którego nie ma w daniach teriyaki. Wołowina teriyaki może przypominać natomiast bo kho, czyli wietnamski gulasz z policzków wołowych, natomiast wieprzowina teriyaki danie char siu z kuchni chińskiej.

Ciekawostki na temat teriyaki

Na świecie występuje wiele potraw inspirowanych teriyaki. W Hongkongu podawany jest shogun burger, na Hawajach teri-burger i teriyaki chicken natomiast w Japonii potrawą pokrewną jest teriyaki whopper.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Teriyaki w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy