Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Kuchnia grecka

kuchnia grecka

Kuchnia grecka jest uznawana za jedną z najsmaczniejszych kuchni świata. Dominują w niej śródziemnomorskie smaki, zdrowe produkty, proste przepisy oraz nietypowe przyprawy. Cechami charakterystycznymi kuchni greckiej jest szerokie zastosowanie oliwy z oliwek, baraniny i różnego rodzaju warzyw.

Charakterystyka i historia kuchni greckiej

greckie potrawy

Kuchnia grecka jest kuchnią nieskomplikowaną, większość dań można przyrządzić w kilka lub kilkanaście minut. Ta prostota i jednocześnie zastosowanie korzystnych dla zdrowia składników zaowocowały tym, że greckie dania bardzo szybko rozprzestrzeniły się po świecie.

Kuchnia greków ma długą historię. Pierwsze wzmianki o odrębnej, charakterystycznej dla Grecji sztuce kulinarnej datowane są na ok. 4000 lat temu. Greckie dania wywierały wpływ na kucharzy w całej Europie, a w konsekwencji też miały wpływ na to, jak ewoluowały kuchnie na całym świecie. W tym miejscu trzeba wspomnieć, że pierwsza książka kucharska powstała właśnie w Grecji. Napisał ją Archestratos, a miało to miejsce w 330 roku p.n.e.

Kuchnię grecką kształtowały kolejne epoki. Przykładowo w czasach bizantyjskich do menu Greków włączono przyprawy takie jak gałkę muszkatołową oraz kawior. Oczywiście na kształtowanie się kuchni greckiej miały też wpływ inne państwa. Wiele z dań, które uznawane są za typowo greckie, wywodzą się tak naprawdę z Turcji lub mają osmańskie albo perskie pochodzenie.

Kuchnię grecką, z uwagi na jej prostotę, można bardzo łatwo scharakteryzować.

  • Sztuka kulinarna cechuje się zastosowaniem niewielkiej ilości składników. Ilość składników, którymi operowali greccy kucharze, była zdecydowanie mniejsza, niż w innych regionach świata, aczkolwiek nie przeszkodziło im to w stworzeniu różnorodności kulinarnej.
  • Najpopularniejszymi składnikami potraw są: oliwa z oliwek, wino, pszenica, liście winorośli, czosnek, ryby, zioła, papryka, pomidory, orzechy, migdały i ser feta.

Grecy byli od zawsze uznawani za mistrzów przygotowania potraw z ryb i owoców morza. Do najprostszych należały ryby smażone na oliwie i z dodatkiem sera oraz ziół. Wiele przepisów zakładało też wykorzystanie ryb suszonych i mrożonych. Z mięs na stołach królowała przede wszystkim baranina, ale było to dość sporadyczne. Mięso pojawiało się raczej od święta, na co dzień Grecy bazowali na darach morza i warzywach. Nie bez powodu Grecję uznaje się za kraj, który sałatkami stoi. Słynna sałatka grecka to tylko jedna z niezliczonych propozycji podania warzyw.

Kuchnia grecka z pewnością nie nie może być traktowana jako całość, gdyż na zwyczaje kulinarne składa się tradycja wielu regionów, w tym Attyki, Krety, Peloponez czy Wysp Jońskich. Każdy z tych regionów miał własne zwyczaje i najchętniej wykorzystywane produkty. Przykładowo dania z Krety cechują się bardzo dużą ilością przypraw oraz szerokim wykorzystaniem wieprzowiny, natomiast potrawy z Wysp Jońskich bazują głównie na rybach i owocach morza oraz – co ciekawe – na makaronie.

Najpopularniejsze dania kuchni greckiej

  • Gyros – jest chyba jedną z najpopularniejszych potraw kuchni greckiej. Prawdziwy gyros to opiekane na obracanym rożnie mięso wieprzowe (czasami też baranie lub z kurczaka), które odcina się w postaci płatków za pomocą elektrycznego noża. Gyros stanowi popularny składnik fast foodów. Razem z pitą i warzywami stanowi kompletne danie.
  • Sałatka grecka – (w Grecji znana pod nazwą choriatiki) jest chyba najpopularniejszą sałatką świata. W jej skład wchodzą ogórki, pomidory, feta, i oliwa z oliwek.
  • Krestosupa – to chyba najbardziej znana zupa greckiego pochodzenia. Do jej przyrządzenia wykorzystuje się wołowinę oraz ryż.
  • Baklava – deser z ciasta filo przełożonego orzechami z miodem lub cukrem. Danie jest zapiekane i krojone w kwadraty lub romby, a następnie oblewane lukrem i posypywane orzechami pistacjowymi.
  • Pita – grecką pitę zna chyba każdy, kto chociaż raz odwiedził ten kraj. Pita to rodzaj placków wypełnionych farszami lub podawanych w wersji na słodko.

Typowe przystawki, desery i napoje kuchni greckiej

przystawki w kuchni greckiej

Najpopularniejszym greckim napojem jest kawa. Kawę podaje się wraz ze szklanką wody z lodem, najczęściej rano lub do deseru. Grecy piją kawę z małych filiżanek, a podczas gorących miesięcy delektują się frappe – jej mrożoną odmianą, która często ma dodatek mleka i cukru.

Z napojów alkoholowych najpopularniejsze są retsina – wino wzbogacone żywicą sosnową i występujące w trzech wersjach kolorystycznych (białej, czerwonej i różowej) oraz ouzo – wódka z anyżkiem o ryżowym smaku podawana z różnego rodzaju meze. Wśród napojów alkoholowych warto wymienić jeszcze masticha.

Do posiłków często podaje się różnego rodzaju sosy. Jedne z najpopularniejszych to greckie tzatziki i ladelemono – sos oliwno-cytrynowy.

Pośród deserów króluje przede wszystkim wspomniana wcześniej baklava, a także owoce i sałatki owocowe (głównie z arbuza, melonów, cytryn, moreli i brzoskwiń).

Kulturowe nawyki żywieniowe kuchni greckiej

W Grecji jedzenie miało wymiar nie tylko czysto fizyczny, służący zaspokojeniu potrzeb ciała, ale też religijny. To właśnie z Grecji wywodzi się pojęcie ambrozji, czyli przysmaku, którym żywili się bogowie znani z mitologii. Grecy, ucztując, składali jedzenie w ofierze bogom, a podczas posiłków nie stronili od alkoholu. Greckie uczty były nie tylko popisem kulinarnego kunsztu, ale też oznaką gościnności i otwartości w relacjach z innymi ludźmi.

Co ciekawe, w Grecji śniadanie nie jest popularnym posiłkiem. Rano przed wyjściem z domu pije się zazwyczaj kawę i zagryza ją biszkoptami lub jakimś placuszkiem, a pierwszym poważniejszym posiłkiem jest lunch jedzony w godzinach 13:30-17:30. Tak naprawdę najważniejszym posiłkiem jest dla Greków kolacja. Ten ostatni posiłek jest najbardziej okazały, ale je się go stosunkowo późno, bo nawet o 23:00.

Ciekawostki na temat kuchni greckiej

  1. Grecy podają na stół jednocześnie wszystkie dania, które będą wchodzić w skład posiłku. Nie funkcjonuje coś takiego jak etapowe podawanie przekąsek, pierwszego i drugiego dania oraz deseru. Posiłek ma zachwycać nie tylko podniebienie, ale i oczy, dlatego wszystko serwuje się jednocześnie, co daje wrażenie obfitości i różnorodności.
  2. Kuchnia grecka specyficznie podchodzi do warzyw. Nie są one dodatkiem do mięsa i produktów węglowodanowych, ale pełnoprawnym składnikiem dań głównych lub ich niemal jednym składnikiem. Potrawy wegetariańskie stanowią w kuchni greckiej duży odsetek wszystkich potraw.

Kuchnia grecka – mini słowniczek

Meze – (inaczej mezedes), ogólna nazwa zakąsek podawanych do trunków lub jako preludium do posiłku. Meze obecne są praktycznie przy każdym większym posiłku. W ramach przekąsek podaje się różnego rodzaju sery i pasty. Naczelną ideą mezedes jest wyrazisty smak. Przekąski muszą być charakterne, by pobudzić apetyt i stanowić doskonały wstęp do reszty dań.

Masticha – grecki likier wzbogacony żywicą z drzewa mastyksowego.

Tzatziki – grecki dip powstający z gęstego jogurtu, posiekanego drobno ogórka, roztartego czosnku i oliwy.

Sprawdź kto dostarcza Poznaj więcej greckich potraw w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy