Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Fugu

Fugu
smażona ryba Fugu

Fugu

Fugu, czyli trująca ryba popularna w kuchni japońskiej, to zarówno przysmak, jak i sposób na igranie ze śmiercią. Wyjątkowa toksyczność fugu nie zniechęca jednak miłośników jej bardzo delikatnego smaku. Fugu jest uznawana za tradycyjny przysmak Japonii i mimo że jest bardzo droga, to cieszy się ogromną popularnością.

Czym jest fugu?

Przygotowaniem dania z fugu może się zająć wyłącznie wysoce wyspecjalizowany kucharz. Jeżeli przygotuje on rybę odpowiednio, to zostanie w niej tylko tyle trucizny, żeby wywołać delikatne kłucie warg i języka. Jeżeli fugu przyrządzi się niewłaściwie, to sparaliżuje ona ciało, doprowadzając do uduszenia. Ryzyko jest więc ogromne, dlatego ryba powinna być jedzona tylko w takich miejscach, w których mamy pewność co do profesjonalizmu jej przygotowania.

Ryba fugu jest niepozorna i nic nie wskazuje na to, by była tak groźna. Jednak w jej wątrobie i narządach płciowych znajduje się tetrodotoksyna – toksyna, która po styczności z mięsem zatruwa je i czyni rybę śmiertelnie trującą. Tetrodotoksyna działa 1000 razy bardziej zabójczo niż cyjanek potasu. Na szczęście hodowlane fugu nie jest trujące.

Tradycja spożywania ryby fugu jest bardzo długa. Źródła podają, że przygotowywano ją już 200 lat przed naszą erą. Ryby nie mógł spożywać Cesarz, a jeżeli już to robił, to wiązało się to z bardzo skomplikowanymi prodcedurami.

Jak przygotowuje się fugu?

Rybę fugu należy dokładnie udusić lub ugotować, gdyż wysoka temperatura niszczy truciznę. Zjedzenie fugu na surowo, jak również w wersji niedogotowanej jest śmiertelne. Daniem, które najczęściej przygotowuje się z rybą fugu, jest sashimi, czyli smażone cienkie plastry, które podaje się z gorącą sake. Drugą potrawą pod względem popularności jest techiri-fugu, czyli ryba fugu gotowana z warzywami.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć fugu?

Zanim zamówisz fugu, dowiedz się, czy dany lokal ma prawo przygotowywania tej ryby oraz, czy kucharz posiada stosowną licencję. Zawsze pilnuj też tego, żeby kucharz spróbował dania z fugu przed Tobą.

Podobne dania

Smażone fugu przypomina tempurę, czyli ryby (owoce morza i warzywa) w cieście, a wersji gotowanej potrawa z fugu podobna jest do zupy z płetwy rekina, gdyż płetwy fugu również są jadalne.

Ciekawostki na temat fugu

1. Zjedzenie nieprawidłowo przygotowanej ryby fugu zabija rokrocznie około 300 osób.

2. Rybę fugu mogą przygotowywać wyłącznie kucharze, którzy przeszli specjalne szkolenie i otrzymali licencję. Każdy kucharz ma obowiązek spróbować przygotowanego dania w obecności klienta, co stanowi dowód, że ryba nie jest już trująca.

3. Wyjątkowo toksyczne jądra ryby fugu są uważane w Japonii za afrodyzjak. Jednakże niewielu kucharzy potrafi je przygotować tak, żeby nie były dla kogoś ostatnim posiłkiem.

4. Import ryb fugu do krajów Unii Europejskiej jest zakazany, ale dań z tej ryby można spróbować w Kanadzie lub w Stanach Zjednoczonych.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Fugu w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy