Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Pokebowl

Pokebowl z łososiem
Pokebowl z tuńczykiem

Pokebowl

Pokébowl to danie hawajskie zakorzenione głęboko w kuchni japońskiej. "Poke" oznacza "pokrojone na kawałki", a nazwa odnosi się do plastrów lub kawałków surowej ryby, które są podawane w misce razem z ryżem, dressingiem, warzywami i przyprawami.

Czym jest pokebowl

Danie poké (oryginalna pisownia “poke bowl”, wymawiana “poh-KEE bool”) wywodzi się z kuchni hawajskiej. Pod koniec XIX i na początku XX wieku duża grupa Japończyków wyemigrowała na wyspy, aby pracować na plantacjach cukru i ananasów. Przybyło ich tak wielu, że w latach dwudziestych XX wieku ponad 40% populacji było pochodzenia japońskiego (obecnie szacuje się, że jest to około 17%). Nic dziwnego, że japońskie nawyki żywieniowe stały się częścią kuchni hawajskiej. Poké jest tego dobrym przykładem.

Zarówno pierwotna hawajska ludność, jak i japońscy imigranci uwielbiali surowe ryby, więc nowe danie w latach 70. XX wieku stało się częścią lokalnej kuchni. Tradycyjnie, Poké było bardzo proste: kostki surowego ahi, lokalnej odmiany tuńczyka, podawano z hawajską solą, siekanymi wodorostami i prażonymi, drobno zmielonymi kukui (orzechami pekan) – bez ryżu, czy innych dodatków. Poké to oryginalnie nieco bardziej fantazyjna, hawajska wersja powściągliwego, czystego japońskiego sashimi.

Czy to nie brzmi nudno, w porównaniu z kolorowymi, pełnymi talerzami, które podawane są teraz na całym świecie? To prawda. Od czasu pojawienia się pierwszej wersji tego dania, na Hawajach i nie tylko, pojawiło się wiele wariacji na jego temat. Jedynie naczynie pozostało niezmiennym elementem Poké. Dla Japończyków i Hawajczyków jest to oczywiste – po prostu mają więcej misek niż talerzy.

Obecnie Pokébowl to danie, które można dostosować do każdego gustu i preferencji. W rzeczywistości kawałki ryby są jedynym wymogiem – mogą być surowe, marynowane lub pieczone.

Jak przygotowuje się pokebowl

Pokébowl składa się z kilku warstw:

  • Przede wszystkim warstwa podstawowa, ryż. Zazwyczaj jest to pachnący ryż jaśminowy lub ryż sushi (shari), chociaż możliwe są inne odmiany ryżu, komosa ryżowa, a nawet makaron soba. Dodawany ryż jest ciepły, w przeciwieństwie do zimnej, świeżej ryby.
  • Ryba jest gwiazdą Pokébowl. Musi być takiej samej jakości, jak ta używana do sushi. Zazwyczaj wybierany jest tuńczyk żółtopłetwy, ale także łosoś, ośmiornica czy lucjan. Filety krojone są wzdłuż, a następnie cięte na paski lub kostki. Jeśli nie lubisz surowej ryby, poszukaj Poké z tofu lub gotowanym mięsem kraba.
  • Słony sos jest niezbędny i musi pasować do, często tłustej, ryby. Shoyu (sos sojowy) to klasyk, ale również sosy oparte na ponzu i czarnej fasoli dobrze pasują do Pokébowl.
  • Wreszcie dodatki, które oprócz smaku, nadają również objętość, teksturę i wyjątkowy smak. Popularne są świeże warzywa: awokado, warzywa liściaste, edamame i kiełki fasoli. Można dodać też dymki, pokruszone orzeszki wasabi, togarashi (japońską mieszankę chili) i plasterki marynowanego imbiru.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć pokebowl?

Różnorodność składników, ich kolorów i tekstur powoduje, że bowle same w sobie wyglądają bardzo estetycznie i nie wymagają specjalnego podania. Niekiedy do przyozdobienia dania używa się sezamu, kiełków lub jadalnych kwiatów.

Warto zjeść Pokébowl tak świeże, jak to możliwe, najlepiej natychmiast po zakupie lub przygotowaniu.

Co prawda może to zmniejszyć aspekt dietetyczny dania, ale Pokébowl smakuje wyśmienicie z zimnym piwem.

Podobne dania

Czasami porównuje się Pokébowl do rozmontowanego sushi, i rzeczywiście coś w tym jest. Jeśli masz ochotę na te same smaki, ale zawarte w jednym kęsie, które możesz zjeść używając pałeczek, wybierz sushi. Najbardziej tradycyjna wersja Poké zbliżona jest do sashimi.

Ciekawostki na temat pokebowl

Na Hawajach możesz znaleźć to danie wszędzie, od małych ulicznych sklepów po eleganckie restauracje, a nawet na stacjach benzynowych. Supermarkety często mają własne stoisko, gdzie możesz przyrządzić swoje Poké według własnego gustu.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Pokebowl w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy