Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Takoyaki

japońska ośmiornica w cieście
Takoyaki

Takoyaki

Takoyaki przygotowuje się z kawałków gotowanej ośmiornicy, które zamknięte są w kulce z ciasta powstałego z mąki, jajek i dashi. Gotowe takoyaki podaje się z sosami lub majonezem.

Czym jest takoyaki?

Potrawa takoyaki wzięła swoją nazwę od słów „tako”, które oznacza ośmiornicę i „yaki”, które tłumaczy się jako grillowanie lub smażenie. Danie takoyaki to mięso ośmiornicy smażone w cieście w postaci kulek o średnicy od 3 do 5 cm. Znana dziś wersja potrawy powstała w roku 1935, a dwa lata wcześniej sprzedawano jej pierwowzór, ale jeszcze bez ośmiornicy i jajek.

Trzydzieści lat od powstania takoyaki w regionie Kanto zaczęto zakładać specjalne kramy, które specjalizowały się w sprzedaży tego dania. Dzisiaj natomiast jest ono znane w całej Japonii i szczególnie popularne w okresie noworocznym oraz przy okazji różnych świąt i festiwali.

Jak przygotowuje się takoyaki?

Ciasto do przygotowania takoyaki powstaje z mąki, bulionu dashi, jajek, a także wody i proszku do pieczenia oraz odrobiny octu. Powstałe ciasto nadziewa się kawałkami pokrojonej i ugotowanej wcześniej ośmiornicy i doprawia imbirem oraz suszonymi krewetkami i czosnkiem. Następnie kucharz smaży kulki na oleju. Proces smażenia jest niezwykle istotny, ponieważ takoyaki powinno być na wierzchu chrupiące, natomiast w środku kremowe i delikatne.

Do przygotowania takoyaki służą specjalne maszyny albo patelnie z okrągłymi wgłębieniami zwane takoyaki-ki. Podczas przygotowywania potrawy najpierw nalewa się do wgłębień trochę ciasta, następnie dokłada ośmiornicę z przyprawami i na koniec zalewa ją kolejną porcją ciasta, co sprawia, że farsz zostaje otoczony ciastem i nabiera kształt kulki.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć takoyaki?

Takoyaki podaje się z majonezem lub z takim samym sosem, z jakim potrawę okonomiyaki, czyli z mieszanką ketchupu, wina, octu i sosu sojowego.

Potrawa jest serwowana w niezliczonej ilości przydrożnych kramów oraz w lokalach od najniższej do najwyższej klasy. Gotowe takoyaki posypuje się płatkami suszonego tuńczyka i szczypiorkiem.

Podobne dania

W kuchniach całego świata można spotkać mnóstwo dań z owoców morza. Niektóre z nich to chociażby sushi czy tempura. Jeżeli chodzi natomiast o potrawy smażone w cieście, to warto wyróżnić pakorę, czyli warzywa w cieście. Miłośnicy takoyaki powinni spróbować również chińskich potraw: siu mai – pierożków z krewetkami i wieprzowiną oraz dumplings, czyli nadziewanych bułeczek.

Ciekawostki na temat takoyaki

1. Takoyaki jest popularne w całej Azji Południowo-Wschodniej. Przykładowo w Chinach potrawę tę można spotkać pod nazwą zhāngyú xiǎo wánzi.

2. W Kioto kucharze znaleźli własny sposób na takoyaki. Dodają do ciasta mniej mąki, ale za to wzbogacają je o posiekaną kapustę, która nie występuje w podstawowym przepisie.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Takoyaki w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy