Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Mochi

kluseczki Mochi
ciasteczka Mochi

Mochi

Mochi to rodzaj kluseczek lub ciasteczek, które zajmują bardzo ważne miejsce w kuchni japońskiej. Ta tradycyjna potrawa powstaje z ryżu lub mąki ryżowej i przygotowuje się ją z okazji ważnych świąt.

Czym jest mochi?

Mochi to kluseczki lub jak niektórzy uważają – ciasteczka. Potrawa ta powstaje z kleistego ryżu lub z mąki ryżowej i często jest nadziewana pastą z truskawek bądź z czerwonej fasoli. Japończycy przygotowują mochi podczas ceremonii mochitsuki. Ciasto na kluski mochi ubija się w moździerzu nazywanym usu za pomocą ubijaka zwanego kine. Mochi je się w Japonii tak naprawdę przez cały rok, ale danie największą popularnością cieszy się podczas święta Nowego Roku. Z pomocą mochi Japończycy żegnają stary rok i przygotowują się na nadejście nowego.

Kluseczki mochi cieszą się popularnością nie tylko w Japonii, ale też w krajach takich jak Tajlandia, Tajwan, Kambodża czy Korea Południowa. Przygotowuje się je również na Hawajach. Te kluseczki powstały podobno w okresie Yayoi, podczas pierwszych ceremonii mochitsuki. Mochi w tradycyjnym przepisie były przygotowywane z czerwonego ryżu, do którego dostęp miał wyłącznie cesarz i szlachta. W tych czasach mochi było przede wszystkim symbolem szczęścia, szczególnie dla młodych małżeństw.

Jak przygotowuje się mochi?

Do przygotowania mochi potrzebny jest klejący ryż lub mąka ryżowa oraz woda. Dodatkowe składniki są opcjonalne (np. cukier lub skrobia kukurydziana). Ryż moczy się i gotuje, a następnie ubija w moździerzu razem z wodą. Po wyrobieniu ciasta kucharze formują z niego kluseczki o różnych kształtach i gotują je na parze. W efekcie powstają sprężyste kluseczki o gumowatej konsystencji. Mochi najczęściej przybiera formę spłaszczonych kulek, podobnych do naszych klusek śląskich, tylko bez wgłębienia. W wielu przypadkach mochi nadziewa się pastami w typowo japońskim stylu, zabarwia na różne kolory lub obtacza w sezamie.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć mochi?

Mochi serwuje się nie tylko z okazji Nowego Roku, ale też ważniejszych świat takich jak
Dzień Dziecka oraz Dzień Dziewczynki – w tym przypadku mochi ma kształt rombu i trzy różnokolorowe warstwy. Wariację na temat mochi podaje się także podczas Święta Wiosny. Wtedy potrawa przybiera różowe zabarwienie i zawinięta jest w kwiat wiśni.

Mochi bez nadzienia może być traktowane jak deser, a z nadzieniem jako zastępstwo ryżu serwowane np. do pieczonego mięsa bądź jako wkładka do zupy.

Podobne dania

Miłośnicy słodkich potraw powinni spróbować podobnego dania – indyjskiego puddingu z ryżu i mleka, czyli kheer albo mooncake – chińskich ciasteczek księżycowych.

Ciekawostki na temat mochi

1. Mochi w Japonii często nazywane są o-mochi, gdzie „o” jest przedrostkiem grzecznościowym.

2. Mochi są bogate w białko, relatywnie niskokaloryczne (tylko 96 kcal w 100 g) i mają mało tłuszczu (1 g w 100 g).

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Mochi w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy