Sashimi
Sashimi
- Czym jest sashimi?
- Jak przygotowuje się sashimi?
- Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć sashimi?
- Podobne dania
- Ciekawostki na temat sashimi
-
Kuchnia Japońska
-
Baza dania Mięso / Ryby
-
Rodzaj dania Przystawka
-
Dla kogo Miłośnicy ryby
-
Stopień ostrości pepper pepper pepper
Czym jest sashimi?
Sashimi to kompozycje z surowej wołowiny, koniny, ryb i owoców morza. Właściwie nie mamy tu do czynienia z potrawami jako takimi, a raczej ze sposobem podawania konkretnych produktów. Cała sztuka przygotowania sashimi opiera się na odpowiednim pokrojeniu mięsa, ułożeniu go, udekorowaniu i przyprawieniu.
Mięso kroi się w kostkę lub cienkie plasterki, a następnie fantazyjnie zawija lub układa, dekorując ziołami oraz warzywami i podając z dodatkami wzmacniającymi smak. Sama nazwa tej sztuki kulinarnej jest dość sugestywna – w tłumaczeniu oznacza „przebite ciało”.
Sashimi najczęściej przygotowuje się z koniny, mięsa wołowego, tuńczyka, krewetek, wieloryba, jeżowca, ostroboka, makreli, ośmiornicy, łososia i kalmarów. W niektórych lokalach sashimi przygotowuje się też w wersji wegetariańskiej z tofu. W rodzimej ofercie dań z dowozem można znaleźć w pierwszej kolejności sashimi z łososia.
Jak przygotowuje się sashimi?
Sashimi przygotowuje się z najlepszych gatunków mięsa, ryb i owoców morza. W tradycyjnych, japońskich restauracjach ryby na sashimi często zabijane są w obecności klientów, krojone i serwowane z cytrusowym sosem ponzu, rzodkwią daikon, sosem sojowym, i chrzanem wasabi. Sztuką jest tu krojenie na równe kawałki czy identycznej grubości plasterki. Sashimi musi być pokrojone wręcz artystycznie a cała kompozycja składać się zarówno z plasterków i płatków, jak i z kawałków kształtu domina czy kostki.
Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć sashimi?
Sashimi może być zarówno przystawką, jak i głównym daniem. Ważne jest natomiast to, by było podane w maksymalnie atrakcyjny sposób. Sashimi zawsze podaje się z sosem do maczania i w większości przypadków jest to sos sojowy, ale może być on też mieszany np. z chrzanem wasabi i imbirem. Świetnie sprawdzi się też marynowany imbir oraz rzodkiewka.
Sashimi można podawać razem z sushi, a także z ryżem i bulionem miso jako kompletny posiłek.
Podobne dania
Miłośnicy sashimi z pewnością polubią różne rodzaje sushi z rybą. Ciekawą odmianą będą również dania typu tempura, zwłaszcza ryby i owoce morza smażone w cieście.
Ciekawostki na temat sashimi
1. Najbezpieczniejsze ryby i owoce morza do sashimi to te, które pochodzą z hodowli. W celu zabicia pasożytów produkty do sashimi często poddaje się zamrażaniu.
2. Sashimi często mylone jest sushi, mimo że są to dwa różne dania. Sushi to nic innego jak rolki z ryżu z owocami morza i wodorostami.
3. Niektóre składniki do sashimi (np. ośmiornicę) gotuje się przed podaniem. Na surowo była po prostu zbyt trudna do pogryzienia.