Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Sashimi

Sashimi
Sashimi z sosem sojowym

Sashimi

Sashimi to metoda serwowania ryb, owoców morza i mięsa. Sposób ten dotyczy przede wszystkim surowych produktów. Sashimi to nie tylko smak, ale przede wszystkim wizualna strona dań. W tej sztuce chodzi o to, żeby zaprezentować produkty jak najbardziej atrakcyjnie.

Czym jest sashimi?

Sashimi to kompozycje z surowej wołowiny, koniny, ryb i owoców morza. Właściwie nie mamy tu do czynienia z potrawami jako takimi, a raczej ze sposobem podawania konkretnych produktów. Cała sztuka przygotowania sashimi opiera się na odpowiednim pokrojeniu mięsa, ułożeniu go, udekorowaniu i przyprawieniu.

Mięso kroi się w kostkę lub cienkie plasterki, a następnie fantazyjnie zawija lub układa, dekorując ziołami oraz warzywami i podając z dodatkami wzmacniającymi smak. Sama nazwa tej sztuki kulinarnej jest dość sugestywna – w tłumaczeniu oznacza „przebite ciało”.

Sashimi najczęściej przygotowuje się z koniny, mięsa wołowego, tuńczyka, krewetek, wieloryba, jeżowca, ostroboka, makreli, ośmiornicy, łososia i kalmarów. W niektórych lokalach sashimi przygotowuje się też w wersji wegetariańskiej z tofu. W rodzimej ofercie dań z dowozem można znaleźć w pierwszej kolejności sashimi z łososia.

Jak przygotowuje się sashimi?

Sashimi przygotowuje się z najlepszych gatunków mięsa, ryb i owoców morza. W tradycyjnych, japońskich restauracjach ryby na sashimi często zabijane są w obecności klientów, krojone i serwowane z cytrusowym sosem ponzu, rzodkwią daikon, sosem sojowym, i chrzanem wasabi. Sztuką jest tu krojenie na równe kawałki czy identycznej grubości plasterki. Sashimi musi być pokrojone wręcz artystycznie a cała kompozycja składać się zarówno z plasterków i płatków, jak i z kawałków kształtu domina czy kostki.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć sashimi?

Sashimi może być zarówno przystawką, jak i głównym daniem. Ważne jest natomiast to, by było podane w maksymalnie atrakcyjny sposób. Sashimi zawsze podaje się z sosem do maczania i w większości przypadków jest to sos sojowy, ale może być on też mieszany np. z chrzanem wasabi i imbirem. Świetnie sprawdzi się też marynowany imbir oraz rzodkiewka.

Sashimi można podawać razem z sushi, a także z ryżem i bulionem miso jako kompletny posiłek.

Podobne dania

Miłośnicy sashimi z pewnością polubią różne rodzaje sushi z rybą. Ciekawą odmianą będą również dania typu tempura, zwłaszcza ryby i owoce morza smażone w cieście.

Ciekawostki na temat sashimi

1. Najbezpieczniejsze ryby i owoce morza do sashimi to te, które pochodzą z hodowli. W celu zabicia pasożytów produkty do sashimi często poddaje się zamrażaniu.

2. Sashimi często mylone jest sushi, mimo że są to dwa różne dania. Sushi to nic innego jak rolki z ryżu z owocami morza i wodorostami.

3. Niektóre składniki do sashimi (np. ośmiornicę) gotuje się przed podaniem. Na surowo była po prostu zbyt trudna do pogryzienia.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Sashimi w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy