Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Tempura

Tempura
Krewetki w tempurze

Tempura

Tempura to zarówno kategoria dań, jak i sztuka przygotowywania owoców morza i warzyw w cieście. Do przygotowania tempury potrzebne jest ciasto z mąki pszennej i kukurydzianej, a także dowolne składniki – najczęściej owoce morza, warzywa i ryby. Rodzaj tempury zależy od tego, jakie składniki się panieruje.

Czym jest tempura?

Tempura to tak naprawdę ogólna nazwa kilku rodzajów potraw, nawiązująca do sposobu ich przygotowywania. Tempurę przygotowuje się tradycyjnie w kuchni japońskiej, ale jej pochodzenie jest portugalskie. Sposób przygotowania potrawy przywieźli do Japonii w XVI wieku jezuiccy misjonarze.

Tempura przygotowywana jest z krewetek, ryb, kalmarów, małż i warzyw, a nawet z grzybów. Składniki te panieruje się, a później poddaje krótkiemu, ale intensywnemu smażeniu w głębokim tłuszczu.

Tempura występuje w 4 zasadniczych wersjach:

  • Ebi tempura – krewetki panierowane.
  • Sakana tempura – tempura z ryby (np. tuńczyka lub łososia).
  • Nasu tempura – warzywa panierowane (cukinia, cebula, bakłażany, ziemniaki, fasola szparagowa, dynia, marchew, papryka).
  • Kinoko tempura – panierowane grzyby Kinoko.

Jak przygotowuje się tempurę?

Wybrane składniki panieruje się, a następnie smaży na mocno rozgrzanym tłuszczu. Po usmażeniu układa się potrawę na papierowych ręcznikach, by oddała nadmiar tłuszczu. Cały sekret przygotowania odpowiedniej tempury tkwi w idealnym cieście. Musi być ono po usmażeniu bardzo kruche i chrupiące, a głównych składników nie wolno panierować zbyt grubo. Ciasto powinno je otaczać bardzo cienką, niemalże przezroczystą warstwą.

Dania typu tempura mają to do siebie, że można je zrobić właściwie ze wszystkiego. Bardzo popularne jest też sushi z tempurą w środku. Tempurę układa się na liściach nori, dodaje warzywa a później zawija z ryżem. Tutejsze restauracje oferują tempurę również z kurczakiem i innymi rodzajami mięsa.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć tempurę?

Tempurę można podawać na kilka sposobów. Pierwszym jest ułożenie jej na ryżu. Inny to podanie jej samodzielnie z sosami do maczania albo z sosami i surowymi warzywami bądź sałatką. Tempura idealnie łączy się też z orzeszkami ginko, wodorostami nori i rzodkwią daikon.

Napojem, który najlepiej pasuje do potraw typu tempura, jest zimne piwo.

Podobne dania

Smakosze dań w cieście mogą spróbować samosy, czyli smażonych indyjskich pierożków z warzywami lub pakory. Pakora to danie najpodobniejsze do tempury, z tym że pakora to wyłącznie warzywa smażone w cieście, a w przypadku tempury mamy do czynienia też z rybami i owocami morza.

Ciekawostki na temat tempury

1. Portugalczycy przywieźli do Japonii tak naprawdę podstawowy przepis na tempurę. Jednak to Japończycy sprawili, że danie to cechuje się takim smakiem i wyglądem. Można powiedzieć, że w Japonii dopracowano prymitywny pomysł Portugalczyków.

2. W Japonii działają specjalne restauracje, które specjalizują się z w przygotowaniu tempury. Nazywa się je tempura-ya, a kucharze w nich pracujący cieszą się ogromnym uznaniem.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Tempura w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy