Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Oden

Oden
zupa Oden

Oden

Oden jest odmianą japońskiej zimowej zupy, której zadaniem jest rozgrzanie i dostarczenie niezbędnych składników odżywczych.

Czym jest oden?

Oden bardzo często sprzedaje się na przydrożnych bazarach. Jeszcze jakiś czas temu danie było dostępne tylko w sezonie zimowym, ale teraz można je kupić już przez cały rok. Zupa początkowo nazywana była misodengaku bądź dengaku. Wtedy też potrawa była gotowana na miso, czyli paście z soi. Później dokonano modyfikacji i danie zaczęto gotować na bulionie dashi i jednocześnie też zmieniono jego nazwę na oden.

W skład zupy oden wchodzą jajka, rzodkiew daikon, soja, ziemniaki, tofu, bulion dashi i konjac. Oprócz podstawowych składników do zupy dodaje się sos sojowy, suszone i mielone ryby oraz wodorosty, marchewkę i grzyby. Oden w zależności od regionu, może nosić różne nazwy. W Kansai potrawę nazywa się Kanto-daki, natomiast w Nagoi nosi ona miano Kanto-ni.

Jak przygotowuje się oden?

Oden to zupa, ale konsystencją może przypominać gulasz. Jest to danie jednogarnkowe, w którym wszystkie składniki dusi się razem. Każdy składnik dodaje się do garnka w odpowiedniej kolejności i dusi w dashi tak, by wszystkie składniki zmiękły, ale jednocześnie, żeby nic się nie rozpadło. Co ciekawe, oden smakuje najlepiej następnego dnia. W większości lokali danie przygotowuje się tak, żeby wszystkie składniki możliwie wchłonęły bulion. Jeżeli garnek z daniem postoi przez kilka godzin, to potrawa będzie po prostu lepsza.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć oden?

Oden podaje się przede wszystkim w chłodne dni, gdyż zupa jest bardzo treściwa i sycąca. Danie podaje się w głębokiej miseczce lub po prostu w garnku, który stawia się na stole. Zupa smakuje idealnie z gorącą musztardą, a jako przyprawę na stole stawia się sos sojowy.

Podobne dania

Miłośnicy zupy oden powinni spróbować dań takich jak zupa pho i zupa banh canh z kuchni wietnamskiej, a także zupa won ton z kuchni chińskiej. Jeżeli chodzi o nazewnictwo, to oden łatwo pomylić z zupami udon, z tym że udon są charakterystyczne ze względu na obecność grubego makaronu, od którego wzięły swoją nazwę.

Ciekawostki na temat oden

1. Oprócz tego, że oden serwuje się zimą, zupa podawana jest najczęściej o konkretnej porze, tj. wieczorem, w ramach kolacji i jako doskonały sposób na relaks po męczącym dniu.

2. W Japonii sprzedane są specjalne mieszanki oden, które służą do błyskawicznego przygotowania potrawy.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Oden w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy