Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Dorayaki

Dorayaki
japońskie naleśniki Dorayaki

Dorayaki

Naleśniki dorayaki wyglądają całkiem inaczej niż te, które są popularne w naszej kuchni. Różnica polega nie tylko na składzie ciasta, ale też wielkości naleśników i sposobie ich podawania. Tradycyjnie dorayaki składa się jak kanapkę, a między dwoma plackami umieszcza farsz z czerwonej fasoli i cukru.

Czym jest dorayaki?

Dorayaki to rodzaj naleśników lub placków, których wielkość odpowiada znanym nam racuchom. Naleśniki te składa się podwójnie i w środku wypełnia ciemnym farszem powstałym z połączenia fasoli, soli i cukru. Ciasto na naleśniki dorayaki składa się z mąki, cukru, miodu, jajek, proszku do pieczenia, mleka i oleju. W lokalach można spotkać wiele wariacji na temat tej potrawy. Farsz z fasoli (inaczej pastę anko) często zastępują morele, dynia, a nawet masło orzechowe czy dżemy.

Według legendy dorayaki po raz pierwszy usmażono na gongu, który został pozostawiany przez samuraja Benkei w domu pewnego rolnika. Ma to odzwierciedlenie także w nazwie potrawy, dlatego że człon „dora” oznacza gong.

Dorayaki, jak każda potrawa, ewoluowała na przestrzeni lat. Pierwotnie składała się tylko z jednego naleśnika posmarowanego pastą anko. Obecna postać (dwa sklejone pastą naleśniki) powstała w 1914 roku.

Jak przygotowuje się dorayaki?

Przygotowanie farszu do dorayaki wymaga ugotowania fasoli, a następnie zredukowaniu jej tak, by została dość gęsta masa. Rozgotowaną fasolę przyprawia się solą i cukrem i dalej redukuje do momentu, aż stanie się możliwie jak najsuchsza. Podczas redukowania masy japoński kucharz przygotowuje ciasto na naleśniki. Wszystkie składniki miksuje się na gładką masę, a następnie wylewa porcjami i smaży na złoty kolor. Konieczna jest w tym przypadku dbałość o wielkość i kształt placków. Powinny być one wielkości dłoni i dodatkowo też o kształcie możliwie zbliżonym do okręgu. Kiedy naleśniki są gotowe, kucharz smaruje jednego grubą warstwą fasolowego farszu i nakrywa drugim, tworząc rodzaj naleśnikowej kanapki.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć dorayaki?

Dorayaki jest daniem słodkim, więc doskonale sprawdza się jako deser. Można podawać je także na śniadanie lub na podwieczorek.

To, czy dorayaki były smażone w odpowiedni sposób, można poznać bardzo łatwo. Jeżeli są zbytnio zrumienione, to znaczy, że były smażone na zbyt dużym ogniu. Z uwagi na to, że ciasto na naleśniki zawiera dużo cukru, składnik ten zaczyna się karmelizować w wysokiej temperaturze i bardzo łatwo można doprowadzić do spalenia naleśników.

Podobne dania

Miłośnicy dorayaki z pewnością polubią gulab jamun, czyli mleczne pączki wywodzące się z kuchni indyjskiej, której domeną są smażone słodkie desery.

Ciekawostki na temat dorayaki

1. Cechą charakterystyczną dorayaki jest bardzo pulchne ciasto, przypominające niemalże biszkopt. Naleśniczki są dość grube i smażone w wielkości racuchów.

2. W niektórych częściach Japonii naleśniki dorayaki nazywane są mikasa. Nazwę tę można spotkać szczególnie często w Osace i Nara.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Dorayaki w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy