Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Yakiniku

wołowina Yakiniku
Yakiniku

Yakiniku

Yakiniku jest daniem, które znalazło dla siebie w kuchni japońskiej honorowe miejsce. Potrawa yakiniku to cienkie płaty lub grubsze steki grillowanej wołowiny. Danie stało się popularne w Japonii tak naprawdę dopiero w latach 90. XX wieku.

Czym jest yakiniku?

Danie yakiniku jest stosunkowo młode. Trzeba pamiętać o tym, że jedzenie wołowiny było w Japonii prawie zakazane niemalże do II połowy XIX wieku. Zakaz ten był podyktowany nie tylko filozofią buddyjską, ale również względami sanitarnymi. Mało tego, w przeszłości wołowina była w Japonii uznawana za towar luksusowy i po prostu mało kogo było na nią stać. W momencie, kiedy do kraju tego zaczęła docierać kultura zachodu, spożycie wołowiny wzrosło i yakiniku stało się niezwykle popularne.

Pod pojęciem yakiniku rozumiemy nie tylko grillowane steki, ale też policzki wołowe, a także ozorki i organy wewnętrzne. Pochodzenie potrawy do dziś dnia nie jest znane. Jedni uważają, że wywodzi się z kuchni koreańskiej, inni natomiast, że powstała w powojennej Japonii.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że pod nazwą yakiniku występuje nie tylko grillowana wołowina, ale też inne rodzaje mięsa. Nazewnictwo odnosi się więc nie do konkretnej potrawy, ale do sposobu jej przygotowania. Na sposób yakiniku można przygotowywać także baraninę, wołową wątrobę, serce, żołądek, a nawet jelita.

Jak przygotowuje się yakiniku?

Yakiniku przygotowuje się inaczej niż większość dań. Wołowina jest grillowana samozielnie przez gościa lokalu i on sam decyduje także o tym, jak będzie ona wypieczona. Na środku stołu konsumenckiego znajduje się palenisko ze specjalną kratą, nad którą goście przygotowują swoje yakiniku. Kelner podaje im tylko surowe mięso oraz warzywa, które trafiają później na ruszt.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć yakiniku?

Yakiniku podaje się z grillowanymi warzywami, takimi jak papryka, cebula, bakłażan, ziemniaki, kukurydza oraz z grzybami i sosami. Co ciekawe, w większości restauracji, które serwują yakiniku, obowiązuje zasada, że klient je, ile chce. Za wejście płaci się z góry i można jeść dowolne potrawy w nieograniczonych ilościach.

Podobne dania

Miłośnicy wołowiny powinni spróbować przede wszystkim wietnamskiego dania bo lat lot, czyli wołowiny grillowanej w liściach. Jak również wołowiny teriyaki, która pochodzi z kuchni japońskiej.

Ciekawostki na temat yakiniku

1. Yakiniku jest daniem, które idealnie nadaje się na rodzinne czy koleżeńskie spotkania. Japończycy sądzą, że wspólne przygotowywanie potraw wyjątkowo zbliża ludzi i jest w stanie zacieśnić więzy rodzinne.

2. W Japonii 29 sierpnia obchodzi się oficjalny Dzień Yakiniku. Został on wprowadzony w roku 1993 przez Stowarzyszenia Yakiniku.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Yakiniku w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy