Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Miso

Miso
zupa Miso

Miso

Miso nie jest daniem, a przyprawą i właściwie nieodłącznym składnikiem wielu potraw kuchni japońskiej. To pasta, która powstaje z fermentowanej soi. Główny składnik i sposób przygotowania miso jest taki sam jak w popularnym daniu natto. Istnieje jednak kilka zasadniczych różnic.

Czym jest miso?

Miso jest fermentowaną pastą z soi, do której dodaje się ryż lub jęczmień, a także drożdże i sól. Pasta ma zastosowanie zarówno w przypadku dań tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Cechą charakterystyczną miso jest słony smak. Aromat i konsystencja różnią się natomiast w zależności od sposobu przygotowania. W niektórych lokalach miso może mieć nawet smak owocowy czy ziemisty.

Pasta miso nie powstała w Japonii. Dotarła do niej z kontynentalnej Azji na przełomie VI i VII wieku. Miso przygotowuje się w trzech wersjach:

  • Kome miso – z ryżu, soli i soi.
  • Mugi miso – z jęczmienia, soli i soi.
  • Mame miso – z samej soi i soli.

Pasta miso znajduje zastosowanie przede wszystkim przy sporządzaniu zupy miso. W składzie tej zupy znajduje się tofu, grzyby shiitake, pasta miso, por, dymka i pieczarki, a czasami też sezonowe warzywa i wodorosty wakame. Japończycy uważają, że zupa miso to przepis na zdrowie. Jest w tym sporo racji, gdyż danie zawiera dużo białka, składników mineralnych i witaminy B12, która warunkuje poprawne działanie układu nerwowego i chroni przed miażdżycą.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć miso?

Miso dodaje się najczęściej do sosów, a także do kiszonych warzyw i jako składnik dashi – japońskiego bulionu.

Zupę miso podaje się w głębokich miseczkach i je pałeczkami, natomiast bulion wypija lub zjada łyżką. Zupę tradycyjnie dekoruje się siekaną kolendrą i można ją skomponować w posiłku z sushi, tempurą lub którymś z indyjskich dań curry. Zupa miso podawana samodzielnie jest w Japonii daniem typowo śniadaniowym.

Podobne dania

Ze względu na główny składnik i sposób przygotowania miso bardzo przypomina natto, czyli danie z fermentowanej soi.

Ciekawostki na temat miso

1. Miso ma dużo białka oraz witamin, przez co jest doskonałym substytutem mięsa w diecie wegetariańskiej.

2. Wygląd miso warunkuje jednocześnie smak pasty. Wersja w kolorze jasnego beżu zawiera dużo węglowodanów i jest słodka, natomiast ciemna jest bardzo słona i zawiera dużo białka.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Miso w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy