Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Bento

Bento
japońskie Bento

Bento

Bento jest nazwą porcji posiłku (najczęściej śniadania), które podaje się popularnie w kuchni japońskiej. W podstawowej wersji, bento składa się ze ściśle określonych składników: ryżu, mięsa albo ryby, a także gotowanych lub piklowanych warzyw. Całość pakuje się w specjalne pudełko zwane bentō-bako.

Czym jest bento?

Bento nie jest potrawą, a połączeniem produktów, które składają się na cały posiłek. W Japonii mianem bento określa się przede wszystkim śniadanie, które można kupić na wynos zapakowane w specjalne pudełko z przegródkami na konkretne składniki. W składzie bento znajduje się obowiązkowo ryż oraz ryba lub zamiennie mięso, a także warzywa (piklowane lub gotowane).

Posiłek bento można kupić w Japonii właściwie w każdym miejscu, od straganów na ulicach, poprzez stacje kolejowe i benzynowe, luksusowe restauracje, centra handlowe a na kioskach kończąc. Bento ma bardzo długą historię, pierwsze wzmianki o tego typu daniach pochodzą już z V wieku n.e. Powstanie takich potraw było związane z koniecznością zaopatrzenia się w prowiant podczas wypraw na polowania i połowy. Ludność Japonii była więc zmuszona zabierać ze sobą posiłki w podróż i to właśnie stało się przyczynkiem do popularyzacji bento. Jednakże dania te największą popularność zyskały w okresie Edo – wtedy zabierano je ze sobą nawet do teatru. Dzisiaj bento w Japonii zabiera się ze sobą przede wszystkim do pracy lub na wycieczki.

Jak przygotowuje się bento?

Bento składa się z gotowanego lub smażonego ryżu, smażonej albo pieczonej ryby (ewentualnie mięsa lub kiełbasek w kształcie ośmiornicy) i warzyw. Sposób przygotowania poszczególnych składników jest dowolny. Ideą bento jest to, że poszczególne składniki występują razem w jednym posiłku i pakowane są na wynos, tak, by się nie pomieszały. W skład bento mogą wchodzić różne składniki – tofu, jajka, sushi, tempura czy onigri, czyli ryż uformowany w trójktny lub owalny kształt.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć bento?

Bento podaje się w lokalach na dwa sposoby. W zwyczajnych przydrożnych barach szybkiej obsługi posiłek bento pakowany jest w plastikowe opakowanie, natomiast w lokalach wyższej klasy mamy do czynienia z pakowaniem w pojemniki drewniane i dodatkowo też lakierowane. Pudełka mają różną wielkość, w zależności od tego, czy są przeznaczone na posiłek dla osoby ciężko pracującej fizycznie, czy dla dziecka w ramach drugiego śniadania w szkole.

Podobne dania

Bento z uwagi na sposób podania można uznać za rodzaj fast fooda. W przypadku kuchni wschodnich fast foodem jest też wietnamska kanapka banh mi. Miłośnicy bento z pewnością polubią khao pad z kuchni tajskiej, do którego przyrządzenia używa się podobnych składników. Bento jest również doskonałą aternatywą dla sushi.

Ciekawostki na temat bento

1. Pojemniki na bento są jednym z najbardziej poszukiwanych towarów w Japonii. O ile w barach dostaje się bento w piankowych pudełkach, o tyle przygotowując posiłki w domu, używa się pojemników wielorazowego użytku (z drewna, plastiku czy aluminium), często bogato zdobionych oraz pozwalających na długotrwałe zatrzymanie ciepła.

2. Bento to nie tylko sposób pakowania czy łączenia produktów, to też odpowiednia dekoracja poszczególnych składników. Każdy kucharz przykłada ogromną wagę do tego, żeby bento przyciągało uwagę.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Bento w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy