Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Udon

Udon
japońska zupa Udon

Udon

Potrawy udon to kategoria dań, których podstawą jest makaron udon. Najczęściej jest on podawany w formie zupy z różnymi dodatkami np. z tempurą czy tofu. Makaron udon jest sporządzony z mąki pszennej, wody i soli.

Czym jest udon?

Udon to kategoria zup na bazie bulionu dashi z wykorzystaniem grubego makaronu zwanego udon. Można go łączyć z dowolnymi składnikami, zarówno z mięsem, jak i z warzywami czy owocami morza i jeść na ciepło lub na zimno. Najpopularniejsze potrawy z makaronem udon to:

  • Kake udon – to najprostsza wersja potrawy z wykorzystaniem makaronu udon. Kake udon je się na ciepło i przygotowuje z dodatkiem sosu sojowego, imbiru, sake, cebuli i pieprzu. Kucharz gotuje bulion i łączy go z ugotowanym wcześniej makaronem.
  • Tempura udon – to zupa z makaronem udon i tempurą, głównie z ryb lub owoców morza smażonych w cieście. Do tempura udon często dodaje się chili, co czyni danie bardzo pikantnym. Stopień zasolenia zupy jest różny w zależności od miejsca przygotowania, ale zawsze reguluje się go za pomocą sosu sojowego.
  • Zaru udon – ta wersja zupy udon jadana jest na zimno w celu schłodzenia w gorące dni. Makaron łączy się z dashi doprawionym chrzanem wasabi, wodorostami nori, imbirem i cebulą.
  • Kitsune udon – podstawą zupy jest oczywiście bulion dashi i makaron udon, ale wzbogaca się ją jeszcze szpinakiem, smażonym tofu i cebulą. Ta wersja potrawy powstała w Osace.

Istnieje jeszcze kilka rodzajów udon, m.in. wakame udon z wodorostami wakame, nebeyaki udon z owocami morza i warzywami oraz tsukimi udon z surowym jajkiem.

Jak przygotowuje się udon?

Podstawą zup udon jest bulion dashi, który gotuje się z ryb katsuobushi lub bonito, czyli suszonego tuńczyka i alg. Do przygotowania zupy używa się czasami też gotowego koncentratu albo proszku. Makaron udon gotowany jest osobno, a następnie dodawany do dashi razem z dodatkami.

Makaron ma zazwyczaj kształt długich i grubych nitek, ale w każdym lokalu może wyglądać inaczej. Raz jest bardzo jasny, innym razem ciemny, ale zawsze grubszy od typowego makaronu rosołowego.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć udon?

Cechą charakterystyczną udon jest kopczyk z dodatków. Najpierw do miseczki wlewa się bulion, później wkłada do niego makaron, a na koniec wieńczy tempurą, tofu i przyprawami.

Zupa będzie doskonale smakowała w jednym posiłku z daniem typu teriyaki, np. kurczakiem teriyaki oraz z sałatką z alg. Niektóre wersje udon są bardzo pikantne, dlatego trzeba pamiętać o zamówieniu czegoś do picia.

Podobne dania

Miłośnicy zup z makaronem udon powinni spróbować zupy pho z kuchni wietnamskiej, a także zupę bun bo hue lub banh canh.

Ciekawostki na temat udon

1. Zupa udon moża być przygotowywana także z wołowiną lub z kurczakiem. Wersji tej zupy jest wiele, a ostatecznie zależy ona od pomysłowości kucharza.

2. Kolor bulionu dashi różni się w Japonii w zależności od regionu, w którym się go przygotowuje. We wschodniej Japonii dashi jest robione z dodatkiem ciemnego sosu sojowego, a w zachodniej z jasnym sosem.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Udon w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy