Udon


Udon
- Czym jest udon?
- Jak przygotowuje się udon?
- Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć udon?
- Podobne dania
- Ciekawostki na temat udon
-
Kuchnia Japońska
-
Baza dania Makaron
-
Rodzaj dania Zupa
-
Dla kogo Miłośnicy węglowodanów
-
Stopień ostrości pepper pepper pepper
Czym jest udon?
Udon to kategoria zup na bazie bulionu dashi z wykorzystaniem grubego makaronu zwanego udon. Można go łączyć z dowolnymi składnikami, zarówno z mięsem, jak i z warzywami czy owocami morza i jeść na ciepło lub na zimno. Najpopularniejsze potrawy z makaronem udon to:
- Kake udon – to najprostsza wersja potrawy z wykorzystaniem makaronu udon. Kake udon je się na ciepło i przygotowuje z dodatkiem sosu sojowego, imbiru, sake, cebuli i pieprzu. Kucharz gotuje bulion i łączy go z ugotowanym wcześniej makaronem.
- Tempura udon – to zupa z makaronem udon i tempurą, głównie z ryb lub owoców morza smażonych w cieście. Do tempura udon często dodaje się chili, co czyni danie bardzo pikantnym. Stopień zasolenia zupy jest różny w zależności od miejsca przygotowania, ale zawsze reguluje się go za pomocą sosu sojowego.
- Zaru udon – ta wersja zupy udon jadana jest na zimno w celu schłodzenia w gorące dni. Makaron łączy się z dashi doprawionym chrzanem wasabi, wodorostami nori, imbirem i cebulą.
- Kitsune udon – podstawą zupy jest oczywiście bulion dashi i makaron udon, ale wzbogaca się ją jeszcze szpinakiem, smażonym tofu i cebulą. Ta wersja potrawy powstała w Osace.
Istnieje jeszcze kilka rodzajów udon, m.in. wakame udon z wodorostami wakame, nebeyaki udon z owocami morza i warzywami oraz tsukimi udon z surowym jajkiem.
Jak przygotowuje się udon?
Podstawą zup udon jest bulion dashi, który gotuje się z ryb katsuobushi lub bonito, czyli suszonego tuńczyka i alg. Do przygotowania zupy używa się czasami też gotowego koncentratu albo proszku. Makaron udon gotowany jest osobno, a następnie dodawany do dashi razem z dodatkami.
Makaron ma zazwyczaj kształt długich i grubych nitek, ale w każdym lokalu może wyglądać inaczej. Raz jest bardzo jasny, innym razem ciemny, ale zawsze grubszy od typowego makaronu rosołowego.
Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć udon?
Cechą charakterystyczną udon jest kopczyk z dodatków. Najpierw do miseczki wlewa się bulion, później wkłada do niego makaron, a na koniec wieńczy tempurą, tofu i przyprawami.
Zupa będzie doskonale smakowała w jednym posiłku z daniem typu teriyaki, np. kurczakiem teriyaki oraz z sałatką z alg. Niektóre wersje udon są bardzo pikantne, dlatego trzeba pamiętać o zamówieniu czegoś do picia.
Podobne dania
Miłośnicy zup z makaronem udon powinni spróbować zupy pho z kuchni wietnamskiej, a także zupę bun bo hue lub banh canh.
Ciekawostki na temat udon
1. Zupa udon moża być przygotowywana także z wołowiną lub z kurczakiem. Wersji tej zupy jest wiele, a ostatecznie zależy ona od pomysłowości kucharza.
2. Kolor bulionu dashi różni się w Japonii w zależności od regionu, w którym się go przygotowuje. We wschodniej Japonii dashi jest robione z dodatkiem ciemnego sosu sojowego, a w zachodniej z jasnym sosem.