Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Fava

fava
pasta fava

Fava

Fava jest grecką pastą powstającą z grochu. Jest to rodzaj bardzo kremowej, gęstej pasty, która jest idealnym dodatkiem do pieczywa. Groch na favę gotuje się w wodzie, a czasami w bulionie i wtedy danie ma ciemniejszy kolor. Fava jest przekąską rozpowszechnioną na całym świecie.

Czym jest fava?

Fava to grecki odpowiednik tureckiego hummusu. To pasta z grochu, której popularnie używa się do smarowania pieczywa, a także jako dodatek do różnego rodzaju przekąsek. Nieodłącznym składnikiem pasty jest dobra jakościowo oliwa z oliwek, a także przyprawy takie jak tymianek, liście laurowe i sok z cytryny. Do pasty fava dodaje się też obowiązkowo cebulki.

Jak przygotowuje się favę?

Do przygotowania pasty fava wykorzystuje się przede wszystkim żółty groch. Jest on moczony przez wiele godzin, a następnie gotowany do miękkości. Cebulę sieka się i smaży na oliwie, a następnie blenduje razem z grochem. Na koniec pasta jest przyprawiana i dekorowana. Dodatkiem, który zaostrza smak pasty, jest często czosnek.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć favę?

Favę podaje się po prostu jako „smarowidło” do pieczywa, w tym do chlebków pita. Bardzo często serwowana jest jako dodatek do warzyw oraz może być jednym z meze, czyli greckich przekąsek. Można ją też wyłożyć bezpośrednio na talerz z przekąskami, nasmarować nią kawałki pieczywa lub podać z chipsami z pity. Najlepiej smakuje na ciepło, ale może być też podawana po schłodzeniu. Pastę serwuje się w miseczce lub na talerzyku i dekoruje natką pietruszki, oliwkami lub gałązkami tymianku.

Podobne dania

Fava może przypominać mocno rozdrobnione yellow curry (z uwagi na żółtawe zabarwienie). Pod względem zastosowanych składników jest natomiast podobna do dal makhani, czyli indyjskiego curry z fasoli. Wśród dań, w których głównym składnikiem są warzywa strączkowe, fava podobna jest do natto, czyli fermentowanej soi znanej z kuchni japońskiej oraz oczywiście do miso, czyli japońskiej pasty z soi.

Ciekawostki na temat favy

1. Idealna fava ma konsystencję kremowego i całkowicie gładkiego puree.

2. Fava zawiera duże ilości pełnowartościowego białka oraz sporą ilość NNKT (Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych), których dostarcza oliwa. Ponadto 100 g favy to aż 5,2 g błonnika.

3. Nazwą fava określa się też bób.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Fava w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy