Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Meze

meze

Meze

Meze, inaczej mezedes to określenie zakąsek pochodzących z kuchni greckiej. Zakąski te często podawane są do uozo, czyli do anyżowej wódki o zawartości 48% alkoholu, jak również przed posiłkami. Meze może być jedną potrawą lub zestawem potraw serwowanych zarówno na zimno, jak i na ciepło.

Czym są meze?

Meze popularnie zwane też mezedes są zakąskami znanymi z kuchni greckiej. Serwuje się je do wódki oraz jako aperitif przed posiłkami, ale w tym drugim przypadku nazywa się je muqabbilat. Jako meze najczęściej podawane są greckie sery (np. ser feta), a także oliwki, owoce, sałatki, wędliny, wędzone mięsa, owoce morza i pieczywo. Popularna jest też grillowana ośmiornica i jajka na twardo. Często podaje się zakąski z ciecierzycy, różnego rodzaju dipy (tzatziki, tashi) oraz warzywa smażone na oliwie z oliwek. Popularnym rodzajem mezedes jest też souvlaki, czyli szaszłyki z wieprzowiny oraz stifado – gulasz wołowy. Cechą charakterystyczną meze jest fakt, że są to dania pikantne lub słonawe – po prostu wyraziste w smaku.

Jeżeli na jednym talerzu podaje się różne rodzaje zakąsek, to takie meze nazywane jest piato mezedes. Nazwa „meze” znana jest na wszystkich terenach byłego Imperium Osmańskiego, a w tłumaczeniu oznacza „smak”. Zakąski te mogą być zarówno mięsne, jak i wegetariańskie. Mezedes mogą być też pełnym menu na nieformalne spotkania, kiedy gospodarze chcą podać coś szybkiego i niewymagającego dużych nakładów finansowych. Meze są też podawane na obiad lub na kolację.

Jak przygotowuje się meze?

Meze mogą być bardzo prostymi zakąskami, które podaje się bez żadnej odróbki – np. oliwki w miseczce. Mogą to być też pokrojone i estetycznie ułożone plasterki mięsa, warzyw i owoców morza, które wcześniej gotuje się lub grilluje. Inne mezedes, takie jak np. dolma, wymagają nadziewania i pieczenia. Nie można wyróżnić jednego sposobu przygotowania meze, bo zakąsek tych jest wiele, a każda z nich jest inna. To od kucharza zależy, czy poda proste produkty, czy też małe porcje bardziej skomplikowanych potraw.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć meze?

Meze serwuje się w małych miseczkach, na talerzykach lub na dużych talerzach (kiedy razem podawane jest kilka/kilkanaście różnych zakąsek).

Podobne dania

Meze mają swój odpowiednik w kuchni Tureckiej i Hiszpańskiej. Tureckie meze występuje zazwyczaj pod postacią białego sera, jogurtu z ziołami, melona, sałatki z bakłażanów lub smażonych kalmarów. Często podaje się też marynowane owoce morza oraz placuszki pide. Hiszpański odpowiednich takich zakąsek to tapas. Hiszpanie w ramach zakąsek podają przede wszystkim owoce morza, tortillę, małe krokiety oraz wędliny.

Ciekawostki na temat meze

  1. Meze w różnych odmianach znane są na Bałkanach i na całym Bliskim Wschodzie.
  2. Na Bałkanach w skład meze zazwyczaj nie wchodzą gotowane potrawy. Podaje się tam sery, oliwki i sałatki.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Meze w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy