Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Gyros

gyros
grecki gyros

Gyros

Gyros to tradycyjne greckie mięso podawane jako składnik dań głównych oraz dodatek do innych potraw. Piecze się je na dużym pionowym rożnie, które dodatkowo się obraca. Gyros jest jednym z najtańszych i jednocześnie najczęściej kupowanych greckich dań. Na stałe zadomowił się też w Polsce.

Czym jest gyros?

Gyros to mięso (najczęściej wieprzowe, ale czasami też baranie, cielęce lub z kurczaka), które piecze się na obrotowym rożnie. Starannie doprawione i upieczone, soczyste mięso odcina się specjalnym elektrycznym nożem. Kucharz tnie mięso tak, by powstały z niego cienkie plasterki, które następnie trafią do pity i razem z warzywami oraz sosem tzatziki stanowić będą pożywne danie typu fast food.

Zasadniczo wyróżnia się dwa sposoby podawania gyrosa w picie. W barach szybkiej obsługi danie jest mniejsze i występuje w nim okrojona liczba składników. W restauracjach gyros podawany jest w dużej picie, z wieloma rodzajami warzyw i nawet kilkoma sosami.

Jak przygotowuje się gyros?

Sekretem dobrego gyrosa jest wielogodzinne marynowanie mięsa w odpowiedniej mieszance przypraw. W skład marynaty wchodzi między innymi kolendra, papryka, majeranek, oregano i gałka muszkatołowa.

Przygotowane wcześniej mięso nadziewa się na rożen ustawiony w pionie i piecze do miękkości. Jeden załadunek mięsa to zazwyczaj od 70 do 120 kg. Wierzchnie, upieczone już warstwy ścina się na bieżąco a pozostałe piecze dalej i po upieczeniu znowu ściana, aż do wyczerpania całego załadunku. Mięso gyros równomiernie opieka się ze wszystkich stron. Układ rożna sprawia, że tłuszcz spływający w czasie pieczenia nasącza mięso, przez co gotowe plasterki gyrosa są idealnie upieczone i bardzo soczyste. W Grecji prawo ściśle normuje, w jaki sposób ma być przygotowany gyros.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć gyros?

Gyros podaje się najczęściej zawinięty w pitę wraz z warzywami i sosami (np. greckimi tzatzikami). Popularne jest też podawanie go z frytkami i warzywami lub z sałatką grecką.

Gyros często mylony jest z kebabem, ale trzeba pamiętać, że jest to całkiem inna potrawa, mimo że korzenie ma podobne. W przypadku gyrosa z kurczaka i z wieprzowiny prawie zawsze dostrzegalna jest różnica w smaku. Jest to spowodowane nie tylko przez rodzaj mięsa, ale też przez fakt zastosowania różnych marynat.

Podobne dania

Gyros przypomina nieco yakiniku, czyli japońską grillowaną wołowinę i wieprzowinę char siu znaną z kuchni chińskiej. Char siu po upieczeniu również powinna być soczysta i tak samo, jak gyrosa, tnie się ją na mniejsze kawałki.

Ciekawostki na temat gyrosa

1. Ustalono, że gyros wziął swój początek od tureckiej potrawy doner kebab.

2. Jednym z najpopularniejszych (zaraz obok fast fooda z pitą) sposobem wykorzystania gyrosa, jest dodanie go do sałatki. Sałatka gyros jest sałatką warstwową, do której dodaje się kukurydzę, cebulę, kapustę lub sałatę, a także paprykę, majonez i ketchup.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Gyros w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy