Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Halloumi

Halloumi
przekąska z halloumi

Halloumi

Halloumi jest serem, który wytwarza się w podstawowej wersji z owczego mleka. Halloumi to biały półtwardy ser o dużej elastyczności. W Grecji podaje się go jako przekąskę lub jako jeden ze składników potraw. Ser halloumi ma długą tradycję oraz charakterystyczny smak i konsystencję.

Czym jest halloumi?

Ser halloumi produkowany jest z owczego mleka albo z mieszanki mleka krowiego, koziego i owczego. Dodatkiem do sera jest często mięta, która nadaje mu charakterystyczny, lekko orzeźwiający smak. Aż 46% wagi sera to woda, białko stanowi 22%, tłuszcz 43%, a sól 3%. Halloumi sprzedaje się w formie półkolistych bloków o wadze 200-270 g. Ser występuje w wielu różnych odmianach – ze skórką, bez skórki oraz z listkiem mięty znajdującym się w środku masy serowej. Listek przecina ser na pół i tworzy cienką, ale widoczną linię.

Halloumi jest bardzo popularny nie tylko w Grecji, ale też na Cyprze. Chętnie sięgają po niego również Brytyjczycy. Konsystencja sera halloumi jest podobna do konsystencji mozzarelli, ale halloumi ma inny – mleczny, a jednocześnie słodkawy – smak. Halloumi jest serem włóknistym i popularnym przede wszystkim dlatego, że ze względu na wysoką temperaturę topnienia, nie traci kształtu i smaku. To sprawia natomiast, że może być podawany pod wieloma postaciami. Świeży, gotowany lub pieczony – nie rozpadnie się i zachowa swoje najważniejsze cechy.

Jak przygotowuje się halloumi?

Halloumi przygotowuje się z owczego mleka a w przypadku produkcji masowej, z mleka krowiego. Jest to ser solankowy wytwarzany z surowego mleka. Proces jego produkcji polega na dodaniu do mleka podpuszczki i ręcznym podzieleniu uzyskanego skrzepu na wiele porcji. Poszczególne porcje skrzepu układa się warstwami w drewnianych formach i sprasowuje, żeby pozbyć się serwatki. Kolejnym etapem jest doprawienie sera (np. dodanie mięty) i moczenie go w solance.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć halloumi?

Halloumi można podawać na kilka sposobów. W podstawowej wersji ser spożywany jest w wersji świeżej, jako przekąska, składnik sałatki lub po prostu dodatek do pieczywa. Można go też smażyć albo grillować i podawać z warzywami lub w formie wegetariańskich burgerów. Halloumi może być smażony sauté albo w panierce z mąki. Idealnie komponuje się z sosem vinaigrette i kaparami. Można robić z niego też koreczki i tosty.

Na Cyprze podaje się go często w formie przystawki, z melonem lub arbuzem.

Podobne dania

Halloumi przypomina ser Anthotyros znany z kuchni greckiej. Anthotyros również jest białym serem z owczego mleka, ale jest to ser suchy i pachnący ziołami.

Ciekawostki na temat halloumi

1. Ser halloumi jest uznawany na Cyprze za narodową potrawę, znano go tam jeszcze przed inwazją Imperium Osmańskiego.

2. Na Cyprze przeciętny konsument spożywa aż 8 kg sera halloumi rocznie.

3. Halloumi przechowywany w odpowiednich warunkach (w minusowej temperaturze), może zachować świeżość nawet przez rok.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Halloumi w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy