Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Baklava

ciasteczka baklava
baklava

Baklava

Baklava to słodki deser często podawany w kuchni greckiej. Ciasto, które jest podstawą deseru, wywodzi się z kuchni tureckiej. Sporządza się je z mąki, wody, oliwy i soli. Dodatek miodu i orzechów sprawia, że baklava jest bardzo słodka i stanowi idealny dodatek do popołudniowej kawy.

Czym jest baklava?

Baklava jest tradycyjnym zapiekanym deserem kuchni greckiej, popularnym również w kuchni tureckiej, bułgarskiej i perskiej. Deser przygotowywany jest z tzw. ciasta listkowego, w Grecji nazywanego ciastem filo. Ciasto to przekłada się warstwą orzechów (najczęściej pistacjowych), ale też często włoskich albo migdałów. Deser swój słodki smak zawdzięcza dużej ilości miodu oraz cukru. Ciasto filo, z którego powstaje baklava, jest podstawą wielu greckich dań, ale niestety jego przygotowanie wymaga sporej ilości czasu i dużej zręczności. Im wyższe i ładniej wyrośnięte, tym więcej czasu zajęło jego przygotowanie.

Twórcami deseru wedle stanu dzisiejszej wiedzy mieli być Asyryjczycy, a pierwsze baklavy przyrządzano już w VIII wieku naszej ery. Dziś stworzenie baklavy przypisuje sobie wiele krajów należących kiedyś do cesarstwa Otomańskiego, m.in. Turcja i Bułgaria. Pierwsze zapiski dotyczące baklavy pochodzą z kuchennych pamiętników Pałacu Topkapi, gdzie baklava miała być pieczona już w 1473 roku.

Poszczególne kultury na swój sposób modyfikowały baklavę na przestrzeni lat. Armeńczycy dodali do deseru gałkę muszkatołową oraz cynamon, Arabowie wodę różaną, a w Persji produkowano baklavę w kształcie diamentu. Baklava aż do XIX wieku traktowana była jako danie luksusowe i przeznaczone tylko dla możnowładców. Dawniej pieczono ją przede wszystkim na specjalne okazje, a dziś jest do kupienia prawie wszędzie i za niewielkie pieniądze.

Jak przygotowuje się baklavę?

Baklava powstaje z ciasta filo przełożonego masą orzechową. Spód stanowi ciasto, następnie warstwa orzechów, znowu ciasto, warstwa orzechów i na wierzchu ciasto. Całość pokrywa się syropem lub lukrem i piecze aż do wyrośnięcia i zrumienienia.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć baklavę?

Baklavę po upieczeniu kroi się w trójkąty, kwadraty albo romby i oblewa lukrem powstającym z połączenia cukru, soku cytrynowego oraz wody. Na górze deseru pojawia się dekoracja lub po prostu posypka z orzechów pistacjowych.

Podobne dania

Miłośnicy orzechów mogą spróbować też innego słodkiego deseru, np. indyjskiego kheer, czyli puddingu z mleka, ryżu i orzechów.

Ciekawostki na temat baklavy

1. Filo oznacza po grecku „liść”.

2. Dawną ekskluzywność baklavy potwierdza funkcjonujące do dziś powiedzenie „nie jestem wystarczająco bogaty, by jeść Baklavę każdego dnia”.

3. Ostateczny kształt baklava uzyskała dzięki Grekom. To oni, zaczarowani jej smakiem, opracowali technikę bardzo cienkiego rozwałkowywania ciasta.

4. W Azerbejdżanie baklava przygotowywana jest tradycyjnie z okazji Święta Nowruz. Tnie się ją tam na kawałki w kształcie diamentów i obsypuje orzechami włoskimi oraz migdałami.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Baklava w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy