Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Moussaka

moussaka
grecka moussaka

Moussaka

Moussaka to warstwowa zapiekanka przygotowywana z pomidorów, bakłażanów i mięsa mielonego. Cechą charakterystyczną dania jest wierzchnia warstwa, która składa się z sera oraz sosu beszamelowego. Moussaka jest daniem bardzo popularnym w kuchni greckiej i jednocześnie jednym z tradycyjnych potraw Grecji.

Czym jest moussaka?

Moussaka to zapiekana potrawa z mięsa oraz warzyw – pomidorów i bakłażanów. Do przygotowania moussaki wykorzystuje się mięso wieprzowo-wołowe lub baraninę. Pozostałe składniki to pomidory, ziemniaki, czosnek i cebula, a także przyprawy takie jak cynamon, tymianek, oregano, gałka muszkatołowa i pieprz. Dodatkiem smakowym jest także białe wino.

Ostateczny smak moussaki definiowany jest przez sos beszamelowy i ser, który roztapia się na zapiekance podczas pieczenia.

Jak przygotowuje się moussakę?

Obrane ziemniaki kroi się i układa na blasze jako spód zapiekanki. Następnie grecki kucharz przygotowuje bakłażany – kroi je, obtacza w mące i smaży. Smaży również cebulę i mięso. Następnie składniki są układane w odpowiedniej kolejności, przyprawiane i pieczone, a po upieczeniu polane sosem i duszone do miękkości. Tak przygotowana moussaka jest miękka i soczysta. Całość może się wydawać prosta, ale właściwie przygotowanie potrawy wymaga nie tylko odpowiednich składników, ale też wyjątkowej precyzji i… czasu.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć moussakę?

Danie moussaka można podawać samodzielnie albo z pitą i sałatką grecką. Możliwe jest także łącznie go z ziemniakami lub innym rodzajem pieczywa.

Potrawa przeważnie podawana jest na gorąco, ale można spotkać ją też w wersji zimnej zakąski.

Podobne dania

Moussaka ze względu na sposób przygotowania przypomina indyjskie chicken biryani (warstwowe danie z mięsa i ryżu).

Ciekawostki na temat moussaki

1. Moussaka jest potrawą znaną na całym Bliskim Wschodzie i na Bałkanach. Przykładowo w Egipcie danie składa się z dwóch warstw bakłażana podawanych z sosem pomidorowym, natomiast na Bałkanach moussakę wieńczy jogurt zmieszany z jajkami.

2. W Turcji moussakę smaży się i podaje w temperaturze pokojowej, natomiast w tradycji arabskiej potrawa jest serwowana na zimno.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Moussaka w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy