Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Kleftiko

kleftiko
danie Kleftiko

Kleftiko

Kleftiko to jedna z najbardziej znanych potraw kuchni greckiej. To mięso pieczone z warzywami i aromatycznymi przyprawami. Sekretem idealnego kleftiko jest odpowiednio dobrana mieszanka przyprawowa i długi czas pieczenia. Dawniej danie pieczono w cieście filo, dziś bardzo często przygotowuje się je w pergaminie.

Czym jest kleftiko?

Kleftiko jest tradycyjną grecką potrawą, którą piecze się w pergaminie. Grecy do kleftiko używają przede wszystkim baraniny lub jagnięciny, ale popularne są też wersje z innymi rodzajami mięsa, np. z łopatką wieprzową. W daniu znajdują się warzywa takie jak ziemniaki, cebula, fasolka szparagowa, czosnek, marchew i pomidor, a całość doprawiona jest serem feta, białym winem, oliwą, rozmarynem, oregano i sokiem z cytryny. Podstawowa wersja kleftiko pieczona jest w cieście filo, czyli w tradycyjnym cieście listkowym, z którego słynie kuchnia grecka.

Potrawa powstała około roku 1821, w czasach greckiego powstania. Górale walczący o wyzwolenie z Ottomańskiej niewoli ukrywali się wtedy w lasach i kradli pobliskim mieszkańcom kozy oraz owce. Skradzione mięso było pieczone w otworach w ziemi, co miało na celu uniemożliwienie wykrycia kryjówek partyzantów. Tak też zapoczątkowano potrawę kleftiko – była ona połączeniem skradzionej baraniny oraz czosnku i oregano, a danie pieczono w zwierzęcych skórach. Na cześć tamtych zdarzeń do dziś dnia kleftiko jest świątecznym posiłkiem w wielu greckich domach.

Jak przygotowuje się kleftiko?

Grecki szef kuchni kroi wszystkie składniki w grubą kostkę, miesza z przyprawami, umieszcza w pergaminie i wiąże, tworząc rodzaj sakiewki. Następnie sakiewki piecze się do miękkości. Taki sposób przygotowania kleftiko sprawia, że wszystkie składniki są po upieczeniu bardzo soczyste.

W niektórych wersjach kleftiko pojawia się cała paleta warzyw – seler, cukinia, oliwki, pomidory, a także dodatkowe przyprawy takie jak mięta czy liście laurowe.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć kleftiko?

Kleftiko można podawać na talerzu bezpośrednio w pergaminie, w którym danie się piekło, lub przełożyć zawartość sakiewki na talerz. Potrawa zawsze podawana jest na gorąco. Sposób pieczenia kleftiko sprawia, że danie jest bardzo soczyste i mocno aromatyczne, a składniki zanurzone w niewielkiej ilości własnego mocno skoncentrowanego sosu. Taka konsystencja sprawia, że nie jest konieczne podawanie żadnego dipu.

Podobne dania

Kleftiko przypomina wiele potraw jednogarnkowych znanych z różnych kuchni świata. Podobnym daniem (w którym występuje jagnięcina i warzywa), jest między innymi rogan josh z kuchni indyjskiej. Z mięsa jagnięcego powstaje też seekh kebab.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Kleftiko w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy