Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Souvlaki

Souvlaki

Souvlaki

Souvlaki to jedna z najbardziej znanych potraw kuchni greckiej i jednocześnie druga po gyrosie, najpopularniejsza potrawa mięsna. Souvlaki to mięso wieprzowe lub drobiowe, pieczone na specjalnych szpadkach, w formie szaszłyków. Souvlaki podaje się podobnie jak gyrosa – z sosami i warzywami.

Czym jest souvlaki?

Souvlaki to mięso pieczone na szpadkach. Mięso przed upieczeniem marynuje się w mieszance czosnku, oliwy z oliwek, soku z cytryny, słodkiej papryki, tymianku, pieprzu i mięty. Do marynaty dodaje się czasami również czerwone wino. Gotowe souvlaki serwowane są najczęściej na picie faszerowanej warzywami. Potrawa ta jest w Grecji traktowana jako fast food, na równi z gyrosem. W wersji z pitą danie nazywane jest souvlaki-pita i występuje z dodatkiem cebuli, pomidorów oraz ziemniaków.

Odkrycia archeologiczne pokazują, że pierwowzór szaszłyków souvlaki mógł być przyrządzany już w XVII wieku p.n.e. Z tej epoki pochodzą bowiem pierwsze grille do szaszłyków odkryte na greckiej wyspie Santorini.

Jak przygotowuje się souvlaki?

Grecki kucharz przygotowuje na początku właściwy rodzaj mięsa. Zazwyczaj jest to wieprzowina, ale souvlaki można robić też z kurczaka. Mięso jest dzielone na kawałki lub na grube plastry i nadziewane na specjalne szpadki, a następnie zamaczane w marynacie. Im dłużej mięso się marynuje, tym lepsza będzie później jego jakość. Dlatego większość greckich szefów kuchni dba o to, by proces marynowania trwał przynajmniej kilka godzin (np. całą noc). Po odpowiednim zamarynowaniu, kiedy mięso „przejdzie” przyprawami, obsmaża się je i później piecze. Taki sposób przygotowania souvlaki pozwala zachować soczystość, mimo tego, że mięso podzielone jest na mniejsze kawałki.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć souvlaki?

Souvlaki podaje się podobnie do gyrosa – z warzywami i mięsem albo wyłącznie z samymi sosami lub z samym pieczywem, a czasami też z frytkami. Jeżeli mięso nie jest zdejmowane ze szpadek, to podaje się do niego porcję soku z cytryny. Idealnym dodatkiem do souvlaki jest sałatka grecka, a w niektórych lokalach danie podawane jest też z ryżem albo z sałatką z pomidora. Z pewnością doskonałym dodatkiem do souvlaki będą też tzatziki.

W lokalach o wyższym standardzie souvlaki może być podawane w formie pełnej płyty. Potrawa nazywana jest wtedy souvlaki-merida. Na płytę składają się praktycznie te same składniki co na wersję z pitą (warzywa, sosy, pita, souvlaki), ale nie są one zawinięte, a podane osobno na dużym talerzu.

Podobne dania

Różne kuchnie świata wprost obfitują w dania podobne do souvlaki. Jednymi z najpodobniejszych są kurczak tandorii albo szaszłyki yakitori z kuchni indyjskiej. Podobnie przygotowuje się także kurczaka satay i japońskie yakiniku. Wszystkie te potrawy piecze się lub grilluje z dodatkiem przypraw.

Ciekawostki na temat souvlaki

1. Szpadki, na które nadziewa się mięso do przyrządzenia souvlaki to kalamaki.

2. Ateńską wersję souvlaki nazywa się kalamaki (od szpadek), w celu odróżnienia jej pod potrawy pochodzącej z innych regionów.

3. Czasami, aczkolwiek dość rzadko, można spotkać souvlaki z jagnięciny lub ryby.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Souvlaki w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy