Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Briam

Briam
grecki Briam

Briam

Briam to potrawa z pieczonych warzyw. Na przepis składają się między innymi ziemniaki, cebula, cukinie i bakłażany. Danie obowiązkowo przyprawiane jest oregano, czosnkiem i oliwą. Można powiedzieć, że briam to taka kwintesencja śródziemnomorskich smaków – połączanie lekkich składników i starannie dobranych przypraw.

Czym jest briam?

Briam powstaje z warzyw takich jak cukinie, bakłażany, ziemniaki, pomidory, czosnek, papryka i cebula. Przyprawami jest doskonała grecka oliwa z oliwek, suszone oregano i pieprz a dodatkowym składnikiem ser feta.

Briam można spotkać zasadniczo w dwóch różnych wersjach. W pierwszej wersji warzywa przed pieczeniem podlewane są sosem pomidorowym i wodą. W drugiej wersji piecze się je z samymi tylko przyprawami. Wersja z sosem pomidorowym nazywa się hortarika briam. W niektórych lokalach danie można spotkać też w wersji mięsnej albo wegańskiej (bez fety). Briam w podstawowej odmianie serwuje się w Grecji przede wszystkim w czasie Wielkiego Postu.

Jak przygotowuje się briam?

Rozdrobnione warzywa wykłada się na blachę. Na spód idą ziemniaki i cebula, a na nich układane są pozostałe składniki. Obie warstwy są dokładnie przesypywane przyprawami i polewane oliwą, a następnie pieczone do miękkości. Po upieczeniu briam posypuje się kawałkami fety.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć briam?

Briam może być podawane jako meze lub jako samodzielne danie. Ta grecka zapiekanka jest idealna zarówno na obiad, jak i na kolację. Doskonale komponuje się z sosem tzatziki lub ryżem i co najważniejsze – z powodzeniem można ją odgrzewać. Może być podawana jako ciepła sałatka albo dodatek do dań mięsnych.

Podobne dania

Z potraw zawierających podobne składniki warto wymienić przede wszystkim pakorę – warzywa smażone w cieście, aloo gobi – wegetariańskie danie kuchni indyjskiej czy mapo tofu z kuchni chińskiej.

Ciekawostki na temat briam

1. Briam rozprzestrzeniło się po całym obszarze Południowej Europy.

2. Francuskim odpowiednikiem briam jest ratatouille. Włosi znają tę potrawę tiella, natomiast w Hiszpanii nosi ona nazwę piasto.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Briam w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy