Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Taramosalata

Taramosalata

Taramosalata

Taramosalata to potrawa, którą Grecy przygotowują tradycyjnie z okazji tzw. Czystego Poniedziałku, czyli pierwszego dnia wielkiego postu. Na co dzień stanowi natomiast jedno z meze, czyli greckich przystawek. Sekretem idealnej pasty taramosalata jest jej odpowiednie napowietrzenie.

Czym jest taramosalata?

Taramosalata to pasta z osolonej ikry z dodatkiem oliwy, czerwonej cebuli, białego chleba oraz soku z cytryny. W niektórych wersjach taramosalata przygotowywana jest z ziemniakami zamiast chleba. Pastę przyrządza się z ikry ryb dorszowatych lub karpi. W wersji ekskluzywnej do jej przygotowania służy ikra łososia. Jednak to nie rodzaj ikry warunkuje końcowy smak pasty, a ilość wtłoczonego w nią powietrza. Im dłużej kucharz ubija pastę, tym jest lepsza. Pastę bardzo często można spotkać pod skróconą nazwą – tarama.

Jak przygotowuje się tartamosalata?

Ikrę, sok z cytryny, startą czerwoną cebulę, chleb i oliwę łączy się ze sobą i dokładnie uciera. Bardzo ważna jest właściwa kolejność dodawania poszczególnych składników i ich ścisłe proporcje – tylko to pozwala na uzyskanie odpowiedniego smaku potrawy. Jeżeli pasta zostanie przygotowana odpowiednio, to ma konsystencje gęstego i tłustego kremu w kolorze białym lub różowawym. Odpowiednie napowietrzenie pasty (trwające nawet do 2 godzin), nadaje jej lekkość, wręcz puszystość przypominającą piankę. Dawniej kucharze ucierali pastę tarama w moździerzu i ubijali ją ręcznie, dzisiaj wykorzystują do tego celu roboty kuchenne i pasta jest gotowa znacznie szybciej.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć taramosalata?

W Grecji taramosalata podawana jest z leganą, czyli dużymi placki, które Grecy pieką specjalnie z okazji dnia Czystego Poniedziałku. Pastę podaje się w miseczce lub na talerzyku albo bezpośrednio na talerzu z przekąskami i sałatkami. Danie dekoruje się oliwkami, natką pietruszki, pomidorami lub ogórkiem albo wszystkimi tymi składnikami jednocześnie, tworząc bardzo fantazyjną kompozycję. Bardzo często podaje się ją też z cytryną.

Taramosalata jest doskonała do smarowania kanapek i chlebka pita.

Podobne dania

Inne, warte uwagi pasty to z pewnością fava, czyli grecka pasta z żółtej fasoli z cebulą i oliwą oraz miso – pasta z soi, pochodząca z kuchni japońskiej.

Ciekawostki na temat taramosalata

1. Taramosalata jest daniem dość kalorycznym. Pasta ma aż 40% tłuszczu i co za tym idzie, jest bardzo sycąca.

2. W Grecji można spotkać pastę tarama w intensywnie różowym lub czerwonym kolorze. Jest on skutkiem dodatku sztucznych barwników i taka pasta sprzedawana jest w supermarketach, jako wyrób garmażeryjny.

3. Ikra jest składnikiem bardzo popularnie wykorzystywanym w kuchni greckiej. Przygotowuje się z niej przekąski i sałatki, a w okresie postu traktuje jako alternatywę dla ryb. Grecja jest jednym z największych producentów solonej ikry i co za tym idzie, można ją tam kupić prawie wszędzie – zarówno na wagę, jak i w puszkach.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Taramosalata w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy