Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Pita

pita
pieczywo pita

Pita

Pita to rodzaj owalnego placka wypiekanego z mąki pszennej. Jest to tradycyjne pieczywo pochodzące z kuchni greckiej i najpopularniejszy „towarzysz” gyrosa. Pita zyskała popularność niemalże na całym świecie. To wszystko za sprawą prostoty i neutralnego smaku, który można skomponować z dowolnymi dodatkami.

Czym jest pita?

Pita to grecki placek wypiekany z mąki pszennej, drożdży oraz wody. Podczas pieczenia, w plackach wytwarzają się swego rodzaju „kieszonki”, które można później napełnić mięsem lub innego rodzaju dodatkami – sosami, warzywami bądź mieszankami tych składników. Pita jest znana właściwie na całym Bliskim Wschodzie. Potrawa wywodzi się najprawdopodobniej z Syrii, a jej pierwowzór był wypiekany ponoć już 12 tysięcy lat temu. Swoją nazwę pita wzięła z języka greckiego, w którym oznacza po prostu „płaski”.

Mianem pity określa się też często ciasto w formie naleśników, z którym podaje się kebab. Jednakże ta prawdziwa, podstawowa pita to jeden grubszy kawałek placka z naturalnym rozwarstwieniem, nie zaś jeden placek, w którego zawija się składniki. Pita przypomina grube ciasto na pizzę, a dawniej spełniała funkcję nie tylko pożywienia, ale też naczynia kuchennego. Pitą nabierało się sosy oraz układało na niej jedzenie, tak, jakby była talerzem. Początkowo nadziewano ją przede wszystkim jagnięciną. Dziś dostępna jest w niezliczonej ilości wersji i prawie na każdym ulicznym straganie.

Jak przygotowuje się pitę?

Pitę piecze się z ciasta, na które składa się mąka pszenna, woda oraz drożdże. Do sprzedaży masowej ciasto formuje się i piecze w taki sposób, że powstaje jeden placek w kształcie rożka (bez kieszonki). Piec można w piekarniku albo tradycyjnym zwyczajem – na rozgrzanych kamieniach. Gotowy produkt musi się cechować elastycznością, ale jednocześnie powinien być też wystarczająco chrupiący i długo zachowywać świeżość.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć pitę?

Pita najczęściej serwowana jest z mięsem gyros, sosami (np. tzatzikami) oraz warzywami w formie fast fooda. Można ją też nadziewać różnego rodzaju farszami. Potrawę można podawać samodzielnie, po prostu z sosem do maczania albo z sałatką. Zazwyczaj serwuje się ją na ciepło, gdyż chłodna traci swoją elastyczność. Można przyrządzić z niej też chipsy. Placki kroi się wtedy na trójkątne kawałki, rozdziela warstwy, posypuje powstałe kawałeczki przyprawami i opieka.

Podobne dania

Potrawami podobnymi do pity są banh xeo – wietnamskie naleśniki z mięsem i warzywami oraz naan – indyjski chleb. Wyglądem pita może przypominać też czasami papadam, czyli indyjskie naleśniki.

Ciekawostki na temat pity

1. W krajach arabskich na pitę mówi się arabski, libański lub syryjski chleb.

2. Pita po grecku jest określeniem każdego rodzaju placka (z wyjątkiem pizzy).

3. Pita ma 256 kcal w 100 g i zawiera dość duże ilości wapnia – 86 mg w 100 g.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Pita w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy