Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Chałwa

Chałwa w kosteczkach
chałwa

Chałwa

Chałwa to bardzo słodki deser, który wywodzi się z Indii. Chałwę przygotowuje się z ziaren sezamu lub maku, orzechów bądź nasion słonecznika. Chałwa znana jest praktycznie na całym świecie i występuje w wielu różnych odsłonach. Sprawdź, jak tradycyjnie przygotowują ją Grecy.

Czym jest chałwa?

Chałwa jest deserem przygotowanym z nasion roślin oleistych. Nazwa deseru wywodzi się z sanskrytu od słowa „halava”. Deser wyrabiany jest z karmelu i najczęściej z ziaren sezamu lub orzechów arachidowych. Dodatek stanowią pistacje i bakalie. Chałwę przygotowuje się w wielu różnych odsłonach. Jedne wersje są bardzo twarde, inne nawet półpłynne. Jest jednak pewna cecha wspólna, która łączy wszystkie rodzaje chałw – deser ten jest bardzo zdrowy. Ze względu na dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, doskonale wpływa na włosy, skórę i paznokcie. Dodatkowo chałwa zawiera też duża wapnia wzmacniającego kości oraz kwas linolowy, który obniża poziom cholesterolu. Chałwa od zawsze była też postrzegana jako afrodyzjak.

Chałwa uznawana jest za jeden z najstarszych słodyczy świata. Źródła historyczne podają, że pierwsza chałwa została zrobiona w XVIII wieku i od samego początku była uznawana za produkt, który miał w zamyśle przynosić szczęście. Co ciekawe szczęściem tym miał być obdarowany zarówno ten, kto jadł chałwę, jak i ten, kto ją robił. Deser ten przygotowywano przede wszystkim na ważne uroczystości – śluby i urodziny. W Polsce chałwę robi się od 1951 roku.

Jak przygotowuje się chałwę?

Przygotowanie chałwy polega na wymieszaniu napowietrzonej masy karmelowej z nasionami oleistymi. Dodatkami jest cukier, miód, skórka pomarańczowa, kakao lub wanilia – wszystko zależy od tego, jaki smak chałwy ma zostać uzyskany.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć chałwę?

W każdym kraju nieco inaczej podaje się chałwę. W Tunezji ma ona formę torcików, w Turcji smaruje się nią pieczywo, natomiast w Grecji podawana jest na talerzyku – przede wszystkim z okazji święta Katari (święto podobne do naszej Środy Popielcowej).

Podobne dania

Chałwa z wyglądu może przypominać kulfi, czyli indyjskie lody na bazie mleka bądź też pudding kheer. Podobnym deserem jest też turron znany z kuchni hiszpańskiej.

Ciekawostki na temat chałwy

1. Podstawowy składnik chałwy zależny jest od kraju, w którym powstaje. W Grecji, Turcji oraz Iranie (ogólnie w krajach śródziemnomorskich) wykorzystuje się tradycyjnie sezam. Natomiast w Rosji i na Ukrainie do wyrobu chałwy stosuje się nasiona słonecznika lub mak. W Indiach natomiast deser ten powstaje z marchwi, ale znane są też chałwy z fasoli i soczewicy.

2. Podczas wyrobu chałwy czasami używa się się ekstraktu z mydlnicy lekarskiej. Zadaniem tego ekstraktu jest ułatwienie spulchnienia masy karmelowej.

3. Chałwa jest bardzo kaloryczna, gdyż ma nawet 550 kcal w 100 gramach, ale za to zawiera ponad 12 g białka i sporo witaminy E.

4. Słowo „chałwa” po grecku i arabsku oznacza „cukierek”.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Chałwa w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy