Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Dolmadakia

Dolmadakia
Dolmadakia na talerzu

Dolmadakia

Dolmadakia na pierwszy rzut oka kojarzy się z polskimi gołąbkami. Potrawa jest zawinięta w zielone liście, a farsz zawiera – podobnie do gołąbków – ryż. Jest to jednak ryż przyprawiony całkiem inaczej – z dodatkiem orzechów, czosnku i cebuli. Potrawa może zawierać mięso lub sam farsz ryżowy.

Czym jest dolmadakia?

Dolmadakia to grecki odpowiednik naszych gołąbków. Ryż z przyprawami zawinięty w liście winogrona. W tradycyjnej wersji dolmadakia nie zawiera mięsa, ale nowsze przepisy zakładają jego dodanie. Dawniej dalmadakię przygotowywało się z ryżu mieszanego z czosnkiem, orzechami piniowymi, cebulą, ziołami i oczywiście doskonałą oliwą. Jeżeli grecki kucharz przygotowuje gołąbki z mięsem, to jest to tylko i wyłącznie jagnięcina.

W wersji z mięsem dolmadakia stanowi danie typowo obiadowe, natomiast bezmięsna jest zakąską serwowaną najczęściej z sosem oliwkowo-cytrynowym. Danie pochodzi z Turcji, ale jego nazwa zaczerpnięta jest z języka greckiego.

Jak przygotowuje się dolmadakię?

Dolmadakię przygotowuję się z ryżu gotowanego lub surowego. W przypadku ryżu gotowanego po prostu miesza się go z resztą składników i przyprawami, a następnie wykłada na liście, zawija je i dusi w bulionie z dodatkiem soku z cytryny. Ryż surowy wymaga znacznie więcej zachodu. W przygotowaniu dolmadakii bardzo ważne jest użycie odpowiednich liści. Muszą być one duże, ale jednocześnie wystarczająco miękkie.

W kuchniach krajów śródziemnomorskich często można natknąć się też na nazwę dolma – to ogólne określenie dań zwijanych w liście winogrona lub kapusty i faszerowanych ryżem. Potrawy typu dolma mogą mieć w składzie pomidory, cukinię oraz bakłażany i z reguły podaje się je z sosem tahini lub jogurtem. Co ciekawe, taki sposób przygotowania dań był znany już w starożytności, i potrawy tego typu nosiły nazwę fyllas.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć dolmadakię?

Gołąbki dolmadakia podawane są z sosem, w którym się dusiły i można je serwować zarówno na ciepło, jak i na zimno. Doskonale komponują się w owczym jogurtem.

Dolmadakia jest o tyle ciekawą potrawą, że mogą ją jeść zarówno wegetarianie, jak i miłośnicy mięsa. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią wersję.

Podobne dania

Potrawami, w których można znaleźć składniki podobne jak w dolmadakii, są: chińskie danie bo la lot, czyli wieprzowina grillowana w liściach oraz sushi – potrawa z ryżu i wodorostów wakame. Pod względem kolorystycznym do podobnych dań zalicza się też aloo palak – szpinak duszony z ziemniakami. W przypadku aloo palak należy wspomnieć, że jest to danie wegetariańskie, jak bezmięsna wersja dolmadakii.

Ciekawostki na temat dolmadakii

1. Dolmadakia są znacznie mniejsze niż nasze gołąbki, co jest podyktowane niewielkimi rozmiarami liści winogrona.

2. Dolmadakia jest potrawą tak popularną i lubianą, że w wielu miejscach na świecie sprzedaje się ją w wersji puszkowej.

3. Grecy przygotowują dalmadakię też w wersji z liśćmi kapusty, a taka odmiana nosi nazwę lachano dolmades.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Dolmadakia w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy