Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Red velvet cake

Red velvet cake
Red velvet cake

Red velvet cake

Red velvet cake to jedno z ciast należących do bogatej rodziny deserów kuchni amerykańskiej. Ciasto, jak sama nazwa wskazuje, ma aksamitną konsystencję i ciekawy, intensywnie czerwony kolor. Nie tylko doskonale smakuje, ale i prezentuje się wyjątkowo efektownie.

Czym jest red velvet cake?

Red velvet cake jest ciastem warstwowym. Do jego przygotowania używa się maślanki, masła, kakao, mąki pszennej oraz octu. Obecnie, aby uzyskać szkarłatny kolor, dodaje się barwnik. Dawniej kolor uzyskiwano za pomocą soku z buraka. Przysmak pochodzi z epoki wiktoriańskiej. Używano wówczas nazwy „ciasto aksamitne” i nie dodawano do niego barwnika. Nadanie charakterystycznego koloru upowszechniło się podczas II wojny światowej, kiedy to piekarze dodawali sok z buraka, aby poprawić kolor ciast. Warzywa te były ogólnie dostępne i łatwe w uprawie. Co więcej, burak zatrzymuje w cieście więcej wilgoci, co sprawia, że jest ono jeszcze bardziej aksamitne. Red velvet cake największą popularność zyskał dzięki sieci nowojorskich hoteli Waldorf-Astoria, gdzie podawano go jako bardzo ekskluzywny tort.

Jak przygotowuje się red velvet cake?

Przepis na red velvet cake jest dość pracochłonny. Najlepiej do pieczenia wykorzystać dwie tortownice. Osobno miesza się składniki suche (mąkę pszenną, kakao, sól, cukier) i osobno mokre – olej, maślankę, czerwony barwnik, ekstrakt z wanilii i jajka. Oba rodzaje wymieszanych składników łączy się ze sobą. W osobnym naczyniu z octu oraz sody oczyszczonej przygotowuje się piankę, którą należy sprawnie wymieszać z ciastem. Całość piecze się w dwóch tortownicach w temperaturze około 180°C. Masa kremowa wykonywana jest tradycyjnie z serka typu philadelphia, masła, cukru pudru i ekstraktu z wanilii. Wszystko miksuje się i odkłada na kilka godzin do lodówki. Kiedy ciasto już się upiecze, a masa serowa odpowiednio zetnie, przechodzi się do przekładania warstw ciasta kremem. Całość musi być mocno zbita i wilgotna.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć red velvet cake?

Red velvet cake podaje się jak każde inne ciasto. W cukierniach można kupić je na kawałki. Najłatwiej dostać je na walentynki ze względu na czerwony kolor kojarzony z miłością. Ciasto spożywa się najczęściej w porze lunchu i łączy z herbatą lub kawą.

Podobne dania

Red velvet cake jest często porównywany do devil’s food cake, którego skład opiera się przede wszystkim na czekoladzie. Jest ono cięższe i bardziej wilgotne. Kolejne warstwy czekoladowego ciasta przekłada się gęstym kremem na bazie śmietanki (36%), cukru pudru i ekstraktu z wanilii.

Ciekawostki na temat red velvet cake

  1. Z ciasta przygotowanego na red velvet cake często przyrządza się babeczki.
  2. Odrodzenie popularności red velvet cake zanotowano po emisji filmu „Stalowe magnolie” z 1989 roku, gdzie pojawił się ten pyszny deser.
  3. W 2000 roku na Brooklynie otworzono pierwszą cukiernię Cake Man Raven, która specjalizuje się wyłącznie w tworzeniu tego aksamitnego ciasta.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Red velvet cake w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy