Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Fudge

Fudge
Fudge

Fudge

Słodycze kuchni amerykańskiej są wyjątkowo kaloryczne i słodkie. Wśród nich wyróżnia się cukierki o nazwie fudge, które są połączeniem cukru, mleka oraz dużej ilości masła. Czasami do smakołyku dodaje się orzechy lub karmelki.

Czym są amerykańskie fudge?

Fudge to rodzaj cukierków o miękkiej konsystencji i mocno maślanym smaku. Przypominają nieco polskie krówki. Powstały w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku. Przepisy na ten przysmak drukowane były na łamach prasy codziennej i miesięczników. Największa popularność na fudge miała miejsce na początku XX wieku, kiedy ceny rafinowanego cukru gwałtownie spadały. Wykonanie karmelków było zatem tanią alternatywą dla słodyczy znajdujących się na półkach sklepowych. Każdy, bez względu na zasobność portfela, mógł skosztować tego popularnego smakołyku. Pierwsza partia fudge została wyprodukowana około 1880 roku w stanie Nowy Jork. Uczeń Vassar College wykonał aż 14 kilogramów tych łakoci. Cukierek jest dostępny również w wersji czekoladowej, podawanej na ciepło do lodów. Nazwę fudge stosuje się także w stosunku do sosów, które mają płynną konsystencję i służą do ozdabiania deserów i ciast.

Jak przygotowuje się amerykańskie fudge?

Fudge wytwarza się z połączenia cukru, masła i mleka. Całość należy podgrzewać, aż do uzyskania struktury miękkiej pomady cukierniczej. Najczęściej taką konsystencję uzyskuje się w temperaturze około 240°F, co odpowiada 116°C. W czasie gęstnienia masy należy ją energicznie ucierać, tak aby nie tworzyły się grudki. Całość wlewa się do specjalnych foremek i umieszcza na kilka godzin w lodówce, po czym kroi na małe, kwadratowe cukierki. Przepis na fudge jest stosunkowo prosty, wymaga jednak pewnego doświadczenia i cierpliwości. 

Modnym trendem jest dodawanie do masy suszonych i świeżych owoców, karmelu, czekolady oraz kolorowych cukierków. 

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć amerykańskie fudge?

Słodkie karmelki najczęściej kupuje się w cukierniach i sklepach ogólnospożywczych. Fudge można kupić w sklepach z pamiątkami w wielu regionach turystycznych. Najczęściej umieszczane są w niewielkich woreczkach lub pudełkach, pakowane po kilkanaście sztuk. Jako że fudge zaliczane są do słodyczy o dużej kaloryczności, często konieczne jest popijanie ich gorzką, czarną kawą. Rozkruszone kawałki karmelków dodaje się również do deserów lodowych lub posypuje nimi naleśniki i ciasta.

Podobne dania

Do fudge w smaku i konsystencji zbliżone są polskie krówki. Ten znany smakołyk wyrabia się z masła, cukru, mleka, śmietanki oraz aromatów waniliowych. Występuje w dwóch wersjach – bardziej twardej i ciągnącej. Krówki można wyrabiać w warunkach domowych na żeliwnej patelni.

Ciekawostki na temat amerykańskich fudge

  1. Największy na świecie cukierek fudge został wykonany w Ontario (Kanada) w 2010 roku i ważył ponad 2000 kilogramów. Do jego produkcji zużyto ponad 1100 litrów skondensowanego mleka i około 1000 kilogramów roztopionej czekolady.
  2. Najstarszy sklep z fudge mieści się w Michigan i jest to Murdock’s Candy Kitchen, który otwarto w 1887 roku.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Fudge w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy