Hot dog


Hot dog
- Czym jest hot dog?
- Jak przygotowuje się hot dogi?
- Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć hot dogi?
- Podobne dania
- Ciekawostki na temat hot doga
-
Kuchnia Amerykańska
-
Alergeny Gluten
-
Baza dania Mięso / Ryby
-
Rodzaj dania Przekąska
-
Dla kogo Miłośnicy lekkich potraw
-
Stopień ostrości pepper pepper pepper
Czym jest hot dog?
Hot dog (lub hot-dog) to typowo amerykańskie jedzenie, jednak jego korzenie wywodzą się z Niemiec. Kiełbaski znane były mieszkańcom Frankfurtu już prawdopodobnie w XV w., ale dopiero parówki, które w 1600 r. wymyślił rzeźnik Johann Georghehner, okazały się prawdziwym przełomem dla hot dogów. Ze względu na kształt i wygląd swojego wynalazku Georghehner nazwał go dachshund, czyli ‘jamnik’. Moda na kiełbaski przywędrowała do Stanów Zjednoczonych wraz z niemieckimi imigrantami. To właśnie tutaj hot dogi, czyli parówki w bułce, zdobyły największą sławę, a obecnie są przekąską popularną na całym świecie. Oryginalny amerykański hot dog był bardzo prostą wersją, nie zawierał dodatkowych składników. Kanapka zaczęła ewoluować wraz z rosnącą popularnością. Niegdyś bułki do hot dogów nakłuwano specjalnym szpikulcem o średnicy 2 cm. Obecnie parówki podaje się zazwyczaj w podłużnej, wydrążonej lub naciętej bułce.
Jak przygotowuje się hot dogi?
Hot dogi to kanapki na ciepło. Aby bułki były chrupiące, należy je delikatnie podgrzać – w piekarniku bądź kuchence mikrofalowej. Według tradycyjnych receptur parówki do hot dogów gotuje się w wodzie. Sposób ten świetnie się sprawdza w warunkach domowych, w restauracjach najczęściej przygotowuje się je na grillu rolkowym. Popularne dodatki do hot doga to ketchup, musztarda oraz warzywa: grillowana cebula, sałata, pomidor, pikle, a w wersji ostrej – papryczka jalapeño. Dodatki do tego dania są opcjonalne, dlatego też można spotkać jego różne wersje.
Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć hot dogi?
Hot dogi najczęściej serwowane są solo jako szybkie przekąski. Niekiedy, podobnie jak burgery, łączy się je z frytkami, co jest dość charakterystyczną cechą kuchni amerykańskiej. Podczas spotkania w gronie znajomych można podać również sałatkę. Pomysł ten świetnie się sprawdzi, zwłaszcza gdy w bułkach nie ma warzywnych dodatków. Najlepsza sałatka do hot doga przyrządzana jest z piklowanych warzyw, świeżego pomidora i sałaty, może również zawierać ser mozzarella bądź pleśniowy. Do picia można zaserwować zimne piwo lub inne chłodne napoje.
Podobne dania
Inna wersja kanapki amerykańskiej z parówką to znany m.in. w kuchni tajskiej, koreańskiej czy australijskiej corn dog, czyli parówka w cieście kukurydzianym, smażona w głębokim oleju. W Kalifornii jada się kiełbaski zawinięte w bekon razem z cebulą i ostrym sosem, zwane danger dog. W kuchni francuskiej podobną przekąską jest bagietka zapiekana z serem, podawana z sosem grzybowym. Z kolei w Meksyku parówka z chlebem serwowana jest z awokado, cebulą, majonezem i świeżym serem. Wietnamski sposób na hot doga to bagietka nadziewana świeżymi i kiszonymi warzywami oraz – opcjonalnie – mięsem. Nazywa się bánh mì.
Ciekawostki na temat hot doga
- W Polsce w latach 80. ubiegłego wieku popularne były bułki nadziewane pieczarkami smażonymi z cebulą.
- Międzynarodowy Dzień Hot Doga obchodzony jest 4 lipca.
- Najdłuższy hot dog na świecie przygotowali Paragwajczycy – miał on 203 m długości i 80 cm szerokości i zawierał aż 270 kg kiełbasy.