Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Suszona wołowina (beef jerky)

Suszona wołowina (beef jerky)
Suszona wołowina (beef jerky)

Suszona wołowina (beef jerky)

Kuchnia amerykańska zyskuje uznanie nie tylko wśród miłośników fast foodów, ale również zwolenników mięsnych przekąsek. Do jednych z nich zaliczają się popularne na całym świecie suszone paski wołowiny, określane w USA jako beef jerky.

Czym jest beef jerky?

Historia suszonych pasków mięsa, czyli jerky, sięga tysięcy lat wstecz. Wówczas południowoamerykańskie plemię Keczua (Peru) po raz pierwszy zaczęło peklować, wędzić i konserwować mięso. Początkowo używano do tych celów mięsa bawolego, które uznawane było za najlepsze. I właśnie do tego gatunku nawiązuje nazwa. Jerky pochodzi od słowa cha’rki, które w języku keczua oznacza „palić mięso”. Pokrojone w cienkie paski mięso bawole suszyło się na słońcu lub wędziło nad ogniem po to, aby zapobiec jego zepsuciu. W ten sposób dawne plemiona chroniły się przed niedoborami białka w mroźne zimy.

Dzisiaj beef jerky wytwarzane jest z wołowiny. Pasy tego mięsa są utwardzane w odpowiedniej ilości soli (zapobiega to kolonizacji bakterii) oraz przypraw. Taka przekąska jest bardzo bogata w białko, a uboga w tłuszcz.

Jak przygotowuje się beef jerky?

Dzisiaj beef jerky przygotowuje się w kilku etapach. Pierwszym z nich jest oczyszczenie mięsa i pocięcie go na cienkie plasterki. Całość marynuje się w solance z przyprawami (najczęściej jest to kolendra, sos sojowy, cukier i ostra papryka chili). Drugim etapem jest suszenie lub wędzenie w stosunkowo niskiej temperaturze w zakresie od 60 do 70°C. Tradycyjne receptury nakazują peklowanie w beczkach solankowych i suszenie mięsa na słońcu. Dzięki takiemu przygotowaniu wołowina nadaje się do spożycia przez wiele miesięcy. Nie trzeba jej chłodzić.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć beef jerky?

Beef jerky traktowane jest w Stanach Zjednoczonych jako przekąska, serwowana najczęściej do amerykańskiego, jasnego piwa. Paski mięsa są na tyle cienkie i niewielkie, że spożywa się je palcami. W restauracjach mogą być polewane, np. marynatą z pomarańczy. 

Podobne dania

Podobną do beef jerky potrawą jest biltong – popularny rodzaj przekąski pochodzący z Afryki Południowej. Mięso strusie lub wołowe również najpierw się marynuje (np. w occie, soli, czarnym pieprzu), po czym jest ono suszone.

Ciekawostki na temat beef jerky

  1. Mimo że tradycja nakazuje wytwarzać jerky z wołowiny, to na całym świecie wykonuje się je ze wszystkich zwierząt uznanych za udomowione i łowne. W zależności od regionu wykorzystuje się do tych celów m.in.: baraninę, jagnięcinę, wieprzowinę, bizona, jelenia, kozę, strusia, aligatora, emu, konia, wielbłąda, a nawet dżdżownicę.
  2. W jednej 30-gramowej porcji beef jerky znajduje się 15 g białka, 1 g tłuszczu i ok. 2 g węglowodanów.
  3. 312 czerwca w USA obchodzone jest święto Jerky.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Suszona wołowina (beef jerky) w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy