Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Barbecue (BBQ)

Barbecue (BBQ)
Barbecue (BBQ)

Barbecue (BBQ)

Barbecue (BBQ) to metoda pieczenia, nazwa sosu oraz posiłków mających korzenie w kuchni amerykańskiej. Grillowanie potraw zazwyczaj odbywa się na zewnątrz i wykorzystuje się do tego węgiel drzewny lub drewno.

Czym jest barbecue (BBQ)?

Pod pojęciem barbecue kryje się zarówno grillowanie, jak i rodzaj potraw oraz sosu. Mimo że ten sposób obróbki termicznej znany był już od zarania dziejów, to mięso z grilla upowszechniło się w Stanach Zjednoczonych dopiero po II wojnie światowej. Lata 50. ubiegłego wieku zapoczątkowały zatem modę na rodzinne grillowanie. Coraz więcej osób organizowało wspólne pikniki i biesiady nad przypiekanym mięsem czy warzywami. Pierwszy grill w kształcie półkola jest dziełem Amerykanina George’a Stephena, ojca 12 dzieci. Wynikało to z potrzeby spędzenia wspólnych weekendów z rodziną. Słowo „barbecue” prawdopodobnie pochodzi z języka plemion indiańskich, gdzie oznaczało ‘pieczenie mięsa nad węglem’. 

Jednak barbecue to nie tylko sama technika gotowania.

  • Sos barbecue – to sos o bardzo gęstej konsystencji, stworzony do dań z grilla. Najczęściej stanowi marynatę do mięsa – żeberek wołowych, kurczaka oraz wieprzowiny. Znacznie rzadziej jada się go z frytkami.
  • Żeberka (ribs) w stylu barbecue – to chrupiące danie przygotowywane na grillu razem z pikantnym sosem. Mięso przyrządzane jest w taki sposób, aby było soczyste i delikatne.
  • Chicken wings w stylu barbecue – skrzydełka kurczaka marynowane w gęstym sosie barbecue i grillowane na ruszcie lub pieczone w piekarniku. Charakterystyczna jest ich złocista i chrupiąca skórka. 

Jak przygotowuje się barbecue?

Kuchnia amerykańska słynie z potraw, które szybko się przyrządza i zjada. Barbecue jest wyjątkiem od reguły. Grillowanie doskonale wpisuje się w nurt slow food. Tradycyjna technika przyrządzania potraw nieco różni się od tej wykorzystywanej w Europie. Mięso opieka się w stosunkowo niskiej temperaturze (około 105–135°C), najczęściej pod przykryciem przez kilka godzin. Wówczas nabiera odpowiedniego aromatu i miękkości. Ważnym elementem jest dobór podpałki, którą zazwyczaj jest węgiel drzewny lub drewno. Nieco nowocześniejszym rozwiązaniem jest grill elektryczny. Niestety, nie wydobywa on z potraw tego, co naturalny dym. 

Dla barbecue typowe są odpowiednie dodatki. Na próżno szukać tutaj tak popularnych w Polsce musztard, majonezów i keczupu. W Stanach Zjednoczonych króluje sos barbecue, który jest pikantno-słodką marynatą o zapachu wędzonki. Przyrządza się go z octu, przecieru pomidorowego, cukru oraz przypraw. Można natrzeć nim mięso przed położeniem na ruszt lub maczać w nim skrzydełka kurczaka czy żeberka. W zależności od rejonu USA do sosu dodaje się sok z limonki, ostre chili, kmin rzymski lub wędzoną paprykę. 

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć barbecue?

Barbecue oferowane jest przez wiele jadłodajni i restauracji na całym świecie, w tym głównie w Stanach Zjednoczonych. Najczęściej w sezonie letnim, gdy grill można wystawić na powietrze. Potrawy z grilla z dużą ilością sosu barbecue podaje się na ciepło jako danie główne. Do żeberek, skrzydełek kurczaka, polędwic czy steków można podawać sałatki warzywne lub pieczone ziemniaki. Do serwowania tych potraw zazwyczaj nie używa się bardzo eleganckiej zastawy. Jedzenie na powietrzu bardzo często odbywa się na papierowych, jednorazowych talerzykach i z jednorazowymi sztućcami. Amerykanie często zamawiają do pieczonych na dymie przysmaków jasne, pszeniczne piwo. 

Podobne dania

Każdy region na świecie charakteryzuje się swoim sosem w stylu barbecue. Tym samym w Australii spożywa się steak sauce będący mieszanką sosu pomidorowego z Worcestershire. Ameryka Południowa kojarzona jest głównie z meksykańską salsą, sporządzoną z pomidorów, kolendry i dużej ilości chilli. W Azji do najpopularniejszych sosów zalicza się hoisin i teriyaki. Ten pierwszy stanowi bazę wielu potraw kuchni chińskiej. W konsystencji i smaku bardzo przypomina sos barbecue. Teriyaki z kolei wykorzystuje się głównie do grillowania ryb. Jego skład opiera się na soi. 

Ciekawostki na temat barbecue

  1. Okazuje się, że dania z grilla nie są aż tak bardzo kaloryczne i uznawane są przez dietetyków za zdrowszą alternatywę potraw smażonych na patelni w tłuszczu. Grillowanie mięsa pomaga pozbyć się około 20% zawartości tłuszczu przez swobodne jego wytapianie. Z drugiej jednak strony zbyt wysoka temperatura grillowania powoduje powstawanie substancji toksycznych na powierzchni potrawy.
  2. Najdroższy grill na świecie sprzedano za kwotę 164 tys. dolarów. Stworzyła go firma Beef Eater Barbecues. Został zrobiony ze złota. 
  3. Urządzenia typu BBQ cieszą się dużą popularnością w Australii. Rozstawione są w parkach i parkingach. Często są bezpłatne lub dostępne za niewielką opłatą (do 1 dolara). 
  4. Barbecue to także popularny rodzaj chipsów ziemniaczanych. 

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Barbecue (BBQ) w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy