Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Chleb bananowy (ciasto bananowe)

Chleb bananowy
Chleb bananowy

Chleb bananowy (ciasto bananowe)

Amerykański chleb bananowy to słodkie, proste ciasto, przyrządzone na bazie mocno dojrzałych bananów, mąki, jajek, masła i cukru. Świetnie się sprawdzi podczas spotkań z przyjaciółmi oraz na kolację we dwoje. W przeciwieństwie do innych amerykańskich słodyczy – nie jest mocno kaloryczny.

Czym jest chleb bananowy (ciasto bananowe)?

Chleb bananowy (ciasto bananowe) to przysmak kuchni amerykańskiej. Tradycyjnie nazywany jest banana bread. Może zupełnie swobodnie odgrywać rolę słodkiego deseru, zwłaszcza gdy jest serwowany z czekoladą. Istnieje kilka legend związanych z przepisem na ciasto bananowe. Według jednej z nich powstało ono w czasach Wielkiego Kryzysu jako sposób na wykorzystanie zbyt dojrzałych bananów. Inna teoria zakłada, że swoją popularność chlebek zawdzięcza promocji proszku do pieczenia. 

Z całą pewnością jest to jedno z najbardziej znanych na świecie amerykańskich ciast. Przygotowuje się je w szybki i łatwy sposób, a składniki nie są drogie. Przepis pojawił się po raz pierwszy w 1933 r. w książce „Balanced Recipes Cookbook”. Spopularyzowany został natomiast w 1950 r. przez Chiquitę – głównego importera bananów do Ameryki.

Jak przygotowuje się chleb bananowy (ciasto bananowe)?

Do zrobienia tego chlebka potrzebne są mocno dojrzałe banany, które należy rozgnieść, a następnie połączyć z masłem, cukrem, mąką, jajkami i proszkiem do pieczenia. Piecze się je w prostokątnej formie, tzw. keksówce. Przepis na chleb bananowy występuje w wielu odmianach, może być dowolnie modyfikowany poprzez dodanie rodzynek, żurawiny czy orzechów. Można również przygotować wegańskie ciasto bananowe, zastępując zwykłe jajka tzw. jajkiem chia, które robi się, zalewając nasiona chia wrzątkiem. Wypiek bez glutenu przyrządza się na mące kokosowej.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć chleb bananowy (ciasto bananowe)?

Wypiek można podawać samodzielnie jako proste ciasto z bananów. Bardzo dobrze smakuje również z dodatkiem czekolady, dżemu, a także z masłem – zwykłym bądź orzechowym. Można go serwować także z lodami lub świeżymi owocami. Chlebek bananowy to idealna propozycja na śniadanie. Podawany z kakao lub kawą będzie dobrą przekąską na początek dnia.

Podobne dania

Bananowe ciasto wykonane z przepisu Chiquity ma tę zaletę, że można je dowolnie modyfikować, tworząc inne jego wersje. Aby przygotować je na słodko, można dodać do składników startą czekoladę. Banany dobrze komponują się również z orzechami, płatkami migdałowymi i bakaliami. Chlebek bananowy piecze się na całym świecie, trudno znaleźć jego odpowiednik w innych kuchniach narodowych. Nieco podobny charakter ma ciasto marchewkowe.

Ciekawostki na temat chleba bananowego (ciasta bananowego)

  1. W Stanach Zjednoczonych obchodzi się Narodowy Dzień Chleba Bananowego, który przypada 23 lutego.
  2. Banany do Ameryki trafiły w 1870 r. dzięki kapitanowi Lorenzo Dow Bakerowi, który przywiózł je z Jamajki i sprzedał w Jersey City. Marka Chiquita powstała w 1947 r.
  3. Niektóre przepisy zalecają dodanie do podstawowych składników cynamonu.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Chleb bananowy (ciasto bananowe) w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy