Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Makaron z serem (macaroni and cheese)

Makaron z serem (macaroni and cheese)
Makaron z serem (macaroni and cheese)

Makaron z serem (macaroni and cheese)

Zapiekany makaron z serem (macaroni and cheese) to szybkie i smaczne danie o włoskim rodowodzie, popularne zwłaszcza w kuchni amerykańskiej. Wielbicieli ma również w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i wielu innych krajach. Do jego przygotowania wykorzystuje się ugotowany makaron pszenny, mleko, mąkę i ser cheddar.

Czym jest macaroni and cheese (makaron z serem)?

Pierwszy przepis na kaloryczną zapiekankę makaronową z dodatkiem ciągnącego się sera pochodzi z XIV wieku. Zawarty był we włoskiej książce kucharskiej „Liber de Coquina”. Inne zapiski sięgają średniowiecznej Anglii i mówią o ręcznie ciętym makaronie zapiekanym z roztopionym masłem i serem. Nowocześniejsza receptura sięga 1770 roku, kiedy to cheddar topiono w beszamelu i takim sosem polewano makaron w kształcie rurek. Na wierzch całości dodawano również dużą łyżkę masła i śmietanę.

Początkowo mac and cheese był daniem klasy wyższej. Z czasem, kiedy makaron stał się powszechny, danie straciło status ekskluzywnego, a zostało szybkim i sycącym obiadem dostępnym dla wszystkich. Popyt na zapiekany makaron z serem nastąpił w 1937 roku, kiedy to wprowadzono do sprzedaży dania pakowane.

Jak przygotowuje się macaroni and cheese (makaron z serem)?

Przepis na makaron z serem jest banalnie prosty. Ugotowany al dente makaron zalewa się dużą ilością beszamelu zrobionego z masła, mąki pszennej, mleka, soli, pieprzu i gałki muszkatołowej. Całość piecze się w żaroodpornym naczyniu w wysokiej temperaturze. Potrawa najlepiej smakuje na gorąco, ale na zimno jest równie smaczna.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć macaroni and cheese (makaron z serem)?

Macaroni and cheese podawane jest jako danie główne. Często serwowane jest z zestawem surówek i dużą ilością keczupu. Jeżeli w potrawie wykorzystano dobrej jakości cheddar, poleca się wypić do niej kieliszek czerwonego, burgundzkiego wina.

Podobne dania

W kuchni szwajcarskiej można spróbować dość zbliżonego do macaroni and cheese dania. Jest to Älpermagronen – sycąca, zapiekana potrawa z ziemniaków i cebuli. Idealna na zimowe dni na stoku narciarskim.

Ciekawostki temat macaroni and cheese (makaronu z serem)

  1. 14 lipca obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych święto Macaroni and Cheese Day.
  2. Firma Kraft wprowadziła macaroni and cheese jako danie kuchni błyskawicznej w 1937 roku pod hasłem „Zrób szybki posiłek dla czterech osób w 9 minut”. Slogan był tak chwytliwy, że produkty zaczęły rozchodzić się w błyskawicznym tempie. W czasie Wielkiego Kryzysu w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie był to strzał w dziesiątkę.
  3. W 1993 roku Crayola nazwała jeden z kolorów swoich kredek świecowych jako „macaroni and cheese”.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Makaron z serem (macaroni and cheese) w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy