Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Sernik nowojorski (cheesecake)

Sernik nowojorski (cheesecake)
Sernik nowojorski (cheesecake)

Sernik nowojorski (cheesecake)

Sernik nowojorski (cheesecake) wpisał się na karty kulinarnej historii kuchni amerykańskiej jako jedno z najczęściej spożywanych ciast. Może być aromatyzowany na wiele sposobów, w tym wanilią lub cytryną.

Czym jest sernik nowojorski?

Sernik nowojorski (cheesecake) to deser, który najczęściej złożony jest z dwóch warstw. Główna, najgrubsza, składa się z dużej ilości świeżego sera (najczęściej ricotty lub śmietankowego), jajek i cukru. Podstawę, a zatem dolną warstwę, stanowią zmiażdżone ciasteczka typu digestive, znacznie rzadziej biszkopty lub krakersy. Sernik może być obsypany cukrem pudrem oraz zawierać dodatkowe aromaty, w tym cytrynowe, owocowe lub czekoladowe. Prawdopodobnie sernik był już popularny w starożytnej Grecji, a najwcześniejsze doniesienia pochodzą z V w. p.n.e. Pisał o nim grecki lekarz Aegimus. Bardziej nowoczesna wersja cheesecake została wspomniana w 1390 roku w angielskiej książce kucharskiej. Początkowo w skład masy wchodziły drożdże. Dopiero z czasem zastąpiono je ubitymi jajkami. Komercyjny, śmietankowy cheesecake zaczęto produkować w 1872 roku w Nowym Jorku. Jeden z mleczarzy z Chester, William Lawrence, chciał uzyskać masę przypominającą w konsystencji niedojrzały ser francuski. Przypadkiem otrzymał kremowe i gęste nadzienie do cheesecake. Dziś sernik nowojorski występuje w dwóch typach: pieczonym i robionym na zimno z niegotowanego sera śmietankowego.

Jak przygotowuje się sernik nowojorski?

Przepis na sernik nowojorski jest stosunkowo prosty. Składniki dobrane są w taki sposób, aby deser nie był zbyt słodki i ciężkostrawny. Dno blachy wykłada się rozgniecionymi ciasteczkami typu digestive, wymieszanymi z masłem. Masa serowa składa się z twarogu, jajek, cukru, kilku kropel cytryny oraz ekstraktu z wanilii. Ciasto piecze się w temperaturze 180°C. Tradycyjnie cheesecake piecze się w kąpieli wodnej. Oznacza to, że sam sernik umieszcza się w dolnej części piekarnika, natomiast na wyższym poziomie ustawia się blachę lub formę wypełnioną wodą. Nadaje to ciastu wilgotność i delikatność.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć sernik nowojorski?

Sernik nowojorski jest popularnym deserem spożywanym w porze lunchu. Można polać go słodkimi, owocowymi sosami lub posypać cukrem pudrem. Smakuje wyśmienicie z czarną kawą lub caffé latte.

Podobne dania

Sernik nowojorski jest dość zbliżony do polskiego sernika, przy czym ten drugi często zawiera rodzynki, a jego spodem jest kruche ciasto. Wariacji na temat ciasta z serem jest wiele. Każdy kraj ma swoją wersję. Przykładowo w Szwecji jada się ostkakę, która otrzymywana jest z ziarnistego twarogu, mąki, migdałów i śmietany. Podawana jest na ciepło z dodatkiem konfitur, np. z borówki brusznicy.

Ciekawostki na temat sernika nowojorskiego

  1. Największy sernik nowojorski upieczono w Meksyku w 2009 roku. Pomysłodawcą była firma Philadelphia Kraft Foods. Ciasto ważyło 4703 funty, czyli około 2133 kilogramów.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Sernik nowojorski (cheesecake) w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy