Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Strudel

Strudel
Strudel

Strudel

Klasyczny strudel to bardzo specyficzne kruche austriackie ciasto, które przygotowuje się najczęściej z nadzieniem jabłkowym lub wiśniowym. Bardzo często podaje je się na ciepło, z dodatkiem lodów lub polane śmietaną albo posypane cukrem pudrem. Oprócz sernika wiedeńskiego i tortu Sachera to jeden z ulubionych deserów Austriaków.

Czym jest strudel?

Strudel jabłkowy to niewątpliwie najbardziej popularna i przede wszystkim tradycyjna wersja tego deseru. Do jego przygotowywania używa się głównie twardych jabłek o kwaśnym, cierpkim smaku, często zielonych ich odmian. Nie jest to jednak jedyna odmiana ciasta. W zależności od nadzienia znane są:

  • Apfelstrudel wypełniony masą jabłkową;
  • Topfenstrudel wyróżnia nadzienie z twarogu;
  • Milchrahmstrudel to mleczno-kremowa wersja strudla;
  • Weichselstrudel w środku ciasta ma wiśnie;
  • Nussstrudel zawdzięcza swój smak orzechowemu nadzieniu;
  • Mohnstrudel przygotowuje się z masy makowej.

Jak przygotowuje się strudel?

Apfelstrudel przypomina półfrancuskie ciasto, natomiast ma od niego nieco inną konsystencję – jest zdecydowanie bardziej kruche. Jego podstawą są mąka pszenna, jajka i tłuszcz (masło), ewentualnie odrobina cukru i mleka. Kluczowe jest umiejętne rozwałkowanie masy, wyłożenie nadzienia, zawinięcie strudla i zlepienie go tak, aby cała zawartość była dokładnie zamknięta wewnątrz ciasta. W zależności od rodzaju (i nazwy), oprócz klasycznej masy jabłkowej, studel można wypełnić również innymi nadzieniami: serem, kremem budyniowym, wiśniami, masą orzechową, makiem, a także śliwkami, morelami i gruszkami.

Sposób podawania – na co zwrócić uwagę i z czym łączyć strudel?

Strudel ma wiele odmian. Różne są także sposoby podania tego wypieku. Słodki przysmak z jabłkami najczęściej serwuje się na ciepło, choć można również spotkać wersję na zimno. Ulubionymi dodatkami Austriaków do strudla są cukier puder, bita śmietana, lody lub sos waniliowy.

Podobne dania

Klasyczny strudel przypomina przede wszystkim polską szarlotkę, tylko inaczej uformowaną. Jego wersja z makiem podobna jest natomiast do makowca. Najbliższa temu wypiekowi jest jednak jego węgierska odmiana – vargabeles. Warto wspomnieć też o potrawie zwanej knysz – to kawałki strudla wypełnione kaszą gryczaną. 

Ciekawostki na temat strudla

  1. Strudel jabłkowy jest oczywiście jednym z najpopularniejszych austriackich deserów, warto jednak wiedzieć, że przywędrował on na dwór Habsburgów z Imperium Osmańskiego i Bałkanów. Inspirację do powstania austriackiej wersji tego deseru stanowiła turecka baklava. Można podejrzewać, że wojska austriackie poznały smak z baklavy, gdy Turcy okupowali Węgry.
  2. Najstarszy zachowany przepis na to ciasto pochodzi z 1696 roku i jest przechowywany w Bibliotece Miasta Wiednia. 
  3. Przepis na ten wypiek zmieniał się na przestrzeni wieków. Według kulturoznawców wpływ na powstanie austriackiego strudla z jabłkami mieli także Maurowie okupujący Hiszpanię oraz Francję.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Strudel w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy