Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Pankejki (pancakes)

Pankejki (pancakes)

Pankejki (pancakes)

Amerykańskie pankejki (pancakes) to puszyste naleśniki przyrządzane z mąki, jajek, mleka, cukru, roztopionego masła oraz proszku do pieczenia. To podstawa śniadania w Stanach Zjednoczonych. W przeciwieństwie do polskich naleśników są one mniejsze, ale za to grubsze. Często polewane są syropem klonowym, miodem lub sosem czekoladowym

Czym są pankejki (pancakes)?

Naleśniki to popularna potrawa w wielu kuchniach świata. Amerykańskie pancakes wyróżniają się puszystością. Zyskują ją dzięki dodaniu środka spulchniającego – najczęściej jest to proszek do pieczenia. Czasem zastępowany jest on lub łączony pół na pół z sodą oczyszczoną albo drożdżami. 

Naleśniki zagościły w kuchni amerykańskiej za sprawą kolonistów z Europy, pod koniec XVIII wieku. Przepis na pankejki znalazł się w książce kucharskiej „American Cookery” autorstwa Amelii Simmons, wydanej w 1796 r. Nazywane były wówczas Indian slapjack i przyrządzano je z mąki kukurydzianej i mleka, bez dodatku środków spulchniających, cukru i masła. Przepis zmienił się w XIX w.

Jak przygotowuje się pankejki (pancakes)?

Przepis na pankejki jest prosty. Należy połączyć ze sobą wszystkie składniki – mąkę, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, cukier, mleko, jajka, roztopione masło – i dokładnie wymieszać za pomocą miksera bądź trzepaczki. Następnie małe porcje ciasta naleśnikowego smaży się na teflonowej patelni bez oleju. Proszek do pieczenia i soda sprawiają, że naleśniki rosną podczas smażenia.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć pankejki (pancakes)?

Tradycyjnie pancakes są serwowane z kostką masła i syropem klonowym. Inne popularne dodatki to miód, słodkie syropy owocowe, z trzciny, bita śmietana, melasa, cukier puder, czekolada, dżem, bakalie i świeże owoce. Podczas typowego amerykańskiego śniadania mogą zagościć na talerzu w asyście smażonego bekonu, jajek, kiełbasek czy tostów. Nie wyklucza to obecności bitej śmietany. W Polsce naleśniki zazwyczaj podaje się na słodko. 

Podobne dania

Niektóre źródła podają, że naleśniki były robione już w starożytnym Rzymie oraz antycznych Chinach. Ustalenia historyczne nie dają jasnej odpowiedzi, gdzie powstały, pewne jest natomiast, że to jedna z najbardziej uniwersalnych potraw. Podobne do pancakes amerykańskich są holenderskie poffertjes – to również puszyste naleśniki, przygotowywane na drożdżach. W kuchni rosyjskiej odpowiednikiem pankejków są bliny. Przyrządza się je z drożdży oraz mąki gryczanej i pszennej. W Europie większą popularnością cieszą się naleśniki bez dodatku środków spulchniających. W kuchni francuskiej są to les crêpes, podawane z konfiturami, w kuchni węgierskiej palacsinta, austriackiejkaiserschmarrn, które serwuje się porwane na kawałki i posypane cukrem pudrem.

Ciekawostki na temat pankejków (pancakes)

  1. Aby zagęścić ciasto na pankejki, mleko można zastąpić śmietaną lub gęstym jogurtem.
  2. Wszędzie na świecie do wyrobu pankejków używa się mąki pszennej. Wyjątkiem jest Ameryka Południowa, gdzie mąka pszenna jest tylko dodatkiem do kukurydzianej.
  3. Włosi uważają, że to właśnie ich kraj jest kolebką naleśników, które do Francji przywędrowały wraz z Katarzyną Medycejską, żoną francuskiego króla.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Pankejki (pancakes) w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy