Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Szarpana wieprzowina (pulled pork)

Rwana wieprzowina (pulled pork)
Rwana wieprzowina (pulled pork)

Szarpana wieprzowina (pulled pork)

Kuchnia amerykańska słynie z tradycyjnego barbecue, inaczej grillowania dymem. Szarpana wieprzowina, czyli pulled pork, to jedna z potraw, które przyrządza się właśnie tą metodą, a następnie spożywa zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Czym jest szarpana wieprzowina (pulled pork)?

Rwana (lub szarpana) wieprzowina, po angielsku pulled pork, to mięso z łopatki wieprzowej poddane obróbce termicznej, a następnie nie krojone, lecz szarpane lub rwane na mniejsze cząstki przy pomocy dwóch widelców (stąd też nazwa). Pomysł na to danie powstał w południowych Stanach Zjednoczonych. Aby wieprzowina była miękka i aromatyczna, grilluje się ją najczęściej w zamykanych grillach ogrodowych. Inną opcją jest duszenie jej w tradycyjnych kuchenkach, jednak wówczas mięso traci specyficzny, dymny aromat. Łopatka wieprzowa przygotowywana jest w dość niskiej temperaturze tak długo, aż będzie miękka, a włókna łatwo się będą oddzielały. Kolebką pulled pork jest Karolina, gdzie po raz pierwszy zaczęto serwować ją na większą skalę. Pod koniec XIX wieku i na początku XX wieprzowina była bardzo tanim i ogólnodostępnym mięsem. Rwana wieprzowina stała się więc dostępna dla wszystkich klas, nawet tych mniej zamożnych. 

Jak przygotowuje się szarpaną wieprzowinę?

Łopatkę wieprzową przed pieczeniem najlepiej marynować przez dobę w solance. Wilgoć sprawia, że wolne grillowanie, wędzenie lub pieczenie jest jeszcze bardziej skuteczne. W kolejnym kroku osuszony kawałek mięsa opalany jest na ruszcie, najlepiej na rozpałce drewnianej. Ważne jest, aby drewno było dobrej jakości i dawało przyjemny aromat. Następnie mięso przyrządzane jest na niewielkim ogniu pod przykryciem, w dość niskiej temperaturze, nawet przez kilka godzin. Tak powolne pieczenie sprawia, że potrawa pozostaje soczysta, miękka, delikatna i niezwykle aromatyczna. Sprzyja też łatwemu dzieleniu jej na części. 

Znacznie rzadziej pulled pork przyrządza się w domowym piekarniku lub wolnowarze. Wówczas nie należy zapominać o umieszczeniu łopatki wieprzowej w rękawie z marynatą.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć rwaną wieprzowinę?

Gotowa, szarpana wieprzowina może być spożywana zarówno na ciepło, jak i na zimno. Po ręcznym rozdrobnieniu widelcem mieszana jest z regionalny sosem (często barbecue) i podawana na chlebie, w zawiniętym cieście (roll) oraz samodzielnie. Serwuje się do niej surówkę typu coleslaw. Amerykanie chętnie spożywają ją w parze z jasnym piwem. Obecnie pulled pork można bez problemu dostać w tzw. food truckach, czyli mobilnych restauracjach.

Podobne dania

Wolno pieczona wieprzowina ma unikalny smak i aromat. W podobny sposób można przyrządzić większość mięs. Nie mniej smaczne będzie rwane mięso z kurczaka lub wołowiny, dodawane do kanapek czy spożywane z ziemniakami i surówką.

Ciekawostki na temat rwanej wieprzowiny

  1. Aby mięso było soczyste i miękkie, zaleca się przygotowanie go w temperaturze 145°F, czyli 63°C, przez kilka godzin.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Szarpana wieprzowina (pulled pork) w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy