Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Amerykańska szarlotka (apple pie)

Amerykańska szarlotka (apple pie)
Amerykańska szarlotka (apple pie)

Amerykańska szarlotka (apple pie)

Kuchnia amerykańska może pochwalić się wieloma rozpoznawalnymi na całym świecie przysmakami. Bez wątpienia należy do nich amerykańska szarlotka, czyli apple pie, serwowana na ciepło z gałką lodów lub kleksem bitej śmietany.

Czym jest amerykańska szarlotka (apple pie)?

Amerykańska szarlotka, czyli po angielsku apple pie („jabłkowe ciasto”), to tradycyjny wypiek z jabłkami, który na wierzchu ma charakterystyczną kratkę wykonaną z pociętego na podłużne paski ciasta. Historia apple pie nie jest do końca jasna. Część doniesień mówi, że opracował ją francuski cukiernik Marie-Antoine Carême dla cara Aleksandra I. Jeszcze inne źródła prowadzą do 1381 roku, kiedy to w przepisach kulinarnych pojawiło się ciasto z dużą ilością jabłek, rodzynek, fig i gruszek. Początkowo jabłecznik nie zawierał cukru, gdyż był to produkt luksusowy i niedostępny dla większości populacji. Dopiero pod koniec XIX wieku powstała typowa, amerykańska wersja apple pie. Podobno po raz pierwszy zaserwowano ją w USA w stanie hrabstwa Washington w hotelu Cambridge. Jej kawałki podawano z waniliowymi lodami. Pełne zachwytów komentarze klientów spożywających szarlotkę podsłuchał reporter pisma „The New York Sun” i kolejnego dnia na łamach gazety ukazał się artykuł opisujący deser. W ten sposób apple pie zyskało sławę.

Jak przygotowuje się amerykańską szarlotkę?

Przepis na amerykańską szarlotkę jest prosty i szybki. Przyrządza się ją z kruchego ciasta, które stanowi zarówno podstawę deseru, jak i jego wierzch. Ciasto wykonuje się z mąki pszennej, cukru, soli, masła oraz niewielkiej ilości wody. Nadzienie tworzy się ze słodkich jabłek (mogą być duszone), szczypty cynamonu, gałki muszkatołowej i mąki pszennej (chociaż ten ostatni składnik nie jest konieczny). Ważne jest, aby ciasto podzielić na dwie części. Jedną z nich wykłada się dno blachy, a drugą rozwałkowuje i tnie na cienkie, podłużne pasy, które układa się w kratkę na wierzchu ciasta. Całość zapieka się w temperaturze około 200°C przez półtorej godziny.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć amerykańską szarlotkę (apple pie)?

Amerykańską szarlotkę podaje się zazwyczaj na ciepło, tuż po wyjęciu z piekarnika. Dobrze smakuje nawet lekko podgrzana w mikrofalówce i na zimno. Jeśli serwowana jest na ciepło, często towarzyszy jej kulka lodów waniliowych lub śmietankowych. Wierzch ciasta czasami posypuje się cukrem pudrem.

Podobne dania

Słodkim daniem bardzo zbliżonym do szarlotki jest francuska tarta jabłkowa, znana pod nazwą tarte Tatin. Jabłka karmelizuje się przed zapieczeniem. W tradycyjnym wariancie jabłka znajdują się wierzchu i nie są pokryte dodatkową warstwą ciasta.

Ciekawostki na temat amerykańskiej szarlotki

  1. Popkultura jest pełna nawiązań do amerykańskiej szarlotki. Chyba najbardziej znanym przykładem jest film dla młodzieży „American Pie”.
  2. Szarlotka wystąpiła w kultowej już reklamie samochodów marki Chevrolet z lat 70. ubiegłego wieku.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Amerykańska szarlotka (apple pie) w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy