Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Babeczki z kremem (cupcakes)

Babeczki z kremem (cupcakes)
Babeczki z kremem (cupcakes)

Babeczki z kremem (cupcakes)

Kuchnia amerykańska oferuje różnorodny wachlarz słodkości. Jednym z najbardziej popularnych deserów jest cupcake, czyli mała babeczka z kremem na wierzchu. Ten kultowy dziś przysmak kusi fantazyjnymi kolorami i sposobami dekoracji. Na jego punkcie oszalał cały świat.

Czym są cupcakes?

Babeczki z kremem, czyli cupcakes, mają bardzo długą historię. Pierwsze wzmianki o tym kolorowym deserze pojawiły się w książce kucharskiej „Amerykańskie gotowanie” już w 1796 roku. Nazwa „cupcake” jest połączeniem dwóch słów: „cup” oznaczającego filiżankę oraz „cake”, czyli ciastko. Początkowo, słodkości te pieczone były właśnie w małych, zgrabnych filiżankach lub kokilkach. Dopiero z czasem zdecydowano o wprowadzeniu papierowych foremek. 

W wyglądzie cupcakes przypominają miniaturowe babeczki z kremem na szczycie. Ten krem, tzw. frosting, powstaje na bazie masła i serka. W odróżnieniu od innych tego typu słodkości, ciasto musi być wilgotne i dość tłuste. Cechą charakterystyczną jest duża ilość dodatków, stosowanych właściwie bez większych ograniczeń. Mogą to być kolorowe posypki, jadalne perełki, kandyzowane wisienki oraz inne dekoracyjne składniki, których użycie ogranicza tylko wyobraźnia.

Cupcakes określane są jako bardzo praktyczny zamiennik ciasta. Pieką się znacznie krócej, nie wymagają krojenia, a jedna babeczka z powodzeniem zastępuje duży kawałek tortu.

Jak przygotowuje się cupcakes?

Cupcake, zgodnie z przepisem, przygotowuje się podobnie jak każde ciasto. Należy odmierzyć odpowiednią ilość masła, cukru, jajek i mąki. Do masy można dodawać barwniki spożywcze, aromatyczne składniki, orzechy, rodzynki czy owoce. Ze względu na ich niewielki rozmiar pieką się znacznie szybciej niż np. warstwowe torty. Kiedy już wystygną, następuje ich dekoracja. Górną część babeczki ozdabia się słodkim kremem w dowolnym kolorze. Do musów można przykleić jadalne zdobienia: kwiaty, motylki, serca itp.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć cupcakes?

Babeczki z kremem często sprzedawane są w zestawach. Najczęściej zamawia się je do czarnej kawy, ze względu na niewielki rozmiar. Cupcakes są bardzo popularnym deserem, który serwuje się na przyjęciach urodzinowych, tzw. baby shower, konferencjach biznesowych, a nawet weselach.

Podobne dania

Zbliżone do cupcakes są muffiny, które również stanowią przysmak kuchni amerykańskiej. Są jednak nieco wyższe i pozbawione kremów. Muffiny mogą być serwowane również w wersji wytrawnej, np. z serami pleśniowymi, oliwkami czy mięsem. Podawane są także na gorąco z masłem.

Ciekawostki na temat cupcakes

  1. Wielki boom na cupcakes nastąpił w latach 90. ubiegłego wieku za sprawą serialu „Seks w wielkim mieście”. Jedna z jego bohaterek, grana przez Sarah Jessicę Parker, zajadała się tymi miniaturowymi przysmakami w nowojorskiej cukierni. Po emisji tego odcinka zainteresowanie babeczkami wzrosło tak bardzo, że fenomen ten stał się przyczyną wielu badań socjologiczno-kulturowych.
  2. Cupcakes to ważny element ogólnoświatowej popkultury. Powstały już setki gadżetów nawiązujących do tego popularnego deseru. Zakupić można m.in. biżuterię w kształcie babeczek, poduszki, maskotki, plecaki, a nawet kaski na rower dla dzieci.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Babeczki z kremem (cupcakes) w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy