Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Corn dog

Corn dog
Corn dog

Corn dog

Na całym świecie kuchnia amerykańska kojarzona jest z daniami typu fast food. Bez wątpienia należy do nich corn dog (lub inaczej cozy dog), czyli parówka smażona na głębokim tłuszczu, zatopiona w chrupiącym cieście kukurydzianym.

Czym jest corn dog?

Corn dog to smażona na tłuszczu parówka podawana w kukurydzianym cieście. Całość nabita jest na drewniany patyczek (może być patyczek lub szpilka do szaszłyków). Nazwa potrawy nawiązuje do kolby kukurydzy, którą nadziewa się przed podaniem w bardzo podobny sposób. Przekąska początkowo miała nazywać się crosty dog, ze względu na chrupkość ciasta, jednak zrezygnowano z tego określenia, gdyż nie wzbudzało ono pozytywnych reakcji. Corn dog popularność zyskał około 1940 roku w Texasie, gdzie sprzedawano go na ulicy. Kilka lat później w Springfield otworzono pierwszą restaurację „Cozy Dog Drive In”, w której promowano tę potrawę. Na stałe wpisała się też w kulturę street food. Najczęściej sprzedawana jest podczas lokalnych festynów, sportowych wydarzeń czy letnich festiwali. Corn dogi można też znaleźć w centrach handlowych i w ulicznych budkach.

Jak przygotowuje się corn dogi?

Corn dog może być sprzedawany jako produkt mrożony (dostępny w większych marketach w USA) lub przygotowywany na świeżo tuż przed podaniem. Podgrzaną parówkę obtacza się w zrobionym wcześniej cieście (kukurydzianym, pszennym lub mieszanym), a całość smaży się w głębokim tłuszczu. Kiedy corn dog zarumieni się na złotobrązowy kolor, nadziewa się go na szpikulec do szaszłyków. Tak przygotowany jest już gotowy do spożycia.

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć corn doga?

Amerykanie traktują corn dogi jako przekąski lub dodatki do dania głównego. Serwowane są one z trzema popularnymi sosami – keczupem, majonezem i musztardą. Spożywane są także często z tater tots, czyli kuleczkami z utartych ziemniaków i sera cheddar, które smażone są na głębokim tłuszczu. Często można je kupić w zestawach z frytkami i surówkami. Corn dogi popija się jasnym, amerykańskim piwem. Jedzone są zarówno na zimno, jak i na ciepło.

Podobne dania

Corn dogi są bardziej chrupiącą wersją hot dogów. Różnica tkwi w cieście i sposobie przygotowania przekąsek. Do popularnych na całym świecie hot dogów wykorzystuję się bułkę pszenną, a nie ciasto kukurydziane. Corn dogi, w przeciwieństwie do tych drugich przysmaków, są smażone w głębokim tłuszczu.

Ciekawostki na temat corn doga

  1. W Stanach Zjednoczonych znajduje się sieć około 80 lokali o nazwie „Hot dog on a Stick”, które specjalizują się w corn dogach. Pierwszy z nich założono w latach 40. ubiegłego wieku.
  2. Corn dog doczekał się własnego święta. Amerykanie celebrują „Corn Dog Day” rokrocznie w pierwszą sobotę marca. Obchody powiązane są z meczami koszykówki ligi mężczyzn.
  3. W wersji śniadaniowej ciasto kukurydziane zastępowane jest naleśnikiem.
  4. Cozy dogs doczekało się własnego logo. To dwie kreskówkowe, obejmujące się parówki, które spotkać można do dziś przy Route 66.
  5. W Kanadzie corn dogi występują pod nazwą pogos, natomiast w Europie są szerzej znane jako toasty dogs.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Corn dog w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy