Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Popcorn

Popcorn
Popcorn

Popcorn

Popcorn to szybka przekąska z prażonej kukurydzy. Obecnie konsumowana jest na całym świecie. Jej odkrycie przypisuje się Amerykanom, ale – jak wskazują badania archeologiczne – znały ją także starożytne cywilizacje Inków, Azteków i plemion południowoamerykańskich. Popcorn można zrobić w garnku, piekarniku lub mikrofali.

Czym jest popcorn?

Popcorn to prażona kukurydza, dostępna w słonej i słodkiej odsłonie. Ziarna popcornu znane są na całym świecie, swoją popularność w czasach nowożytnych zdobyły w kuchni amerykańskiej w XIX w. oraz w czasach Wielkiego Kryzysu. Zastępowały Amerykanom słodycze, dodawano je do owsianek, deserów i zup. A jak powstaje popcorn? Nasiona kukurydzy pod wpływem temperatury powyżej 190˚C pękają, a na zewnątrz przez ich mikropory wydostaje się biała masa białkowo-skrobiowa, która ochładzając się, twardnieje i staje się chrupiąca. Na popcorn nadaje się większość gatunków kukurydzy, jednak najsmaczniejszy powstaje ze specjalnie wyselekcjonowanych odmian, posiadających więcej bielma skrobiowo-białkowego.

Jak przygotowuje się popcorn?

Popcorn należy do popularnych szybkich przekąsek. Kukurydzę można uprażyć na niewielkiej ilości gorącego oleju lub masła klarowanego w głębokim garnku (koniecznie pod przykrywką) lub w urządzeniach wykorzystujących gorące powietrze. Utrudnieniem są strzelające ziarna kukurydzy. Najpopularniejszym sposobem przygotowania przekąski w domowych warunkach jest popcorn wkładany do mikrofali w torbach skupiających i odbijających promieniowanie. 

Sposób podawania – na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć popcorn?

Popcorn najlepiej smakuje z roztopionym masłem. W wersji wytrawnej podaje się go na ogół z solą. Dużą popularnością wśród miłośników słodyczy cieszy się popcorn karmelowy do mikrofali. Serwuje się go w wysokim naczyniu, np. szklanej misce, i spożywa palcami. To idealna przekąska podczas filmowych seansów oraz spotkań ze znajomymi. Można ją łączyć z piwem lub słodkimi napojami.

Podobne dania

Podobny do amerykańskiego popcornu jest znany w kuchni polskiej przysmak świętokrzyski, występujący również pod innymi nazwami: prażucha, porka czy lemieszka ziemniaczana. Przygotowuje się go z ugotowanych ziemniaków i mąki. To szybka przekąska, którą można kupić w postaci nadającej się do smażenia w oleju w głębokim garnku lub frytkownicy. Zamiast klasycznego popcornu z kukurydzy, podobną przekąskę można też zrobić z ziaren innych zbóż, np. gryki.

Ciekawostki na temat popcornu

  1. Popcorn jest tak popularny, że doczekał się swojego święta. Międzynarodowy Dzień Popcornu obchodzony jest dnia 19 stycznia.
  2. W czasach II wojny światowej w Ameryce odnotowano brak cukru, ponieważ wysyłano go żołnierzom walczącym na froncie, wówczas to właśnie popcorn zastępował słodycze. Jego sprzedaż znacząco wzrosła.
  3. Przeciętny Amerykanin zjada statystycznie ok. 50 kg popcornu rocznie.
  4. W Peru archeolodzy odnaleźli resztki prażonej kukurydzy, datowanej na 4700 r. p.n.e.
  5. W urnach pogrzebanych Azteków odnaleziono wizerunki bogów z prymitywnymi nakryciami głowy przypominającymi popcorn.
  6. Pierwsza maszyna do popcornu powstała w Ameryce w 1885 r.
  7. Popcorn to doskonałe źródło błonnika.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Popcorn w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy