Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Risotto

włoskie Risotto
Risotto

Risotto

Potrawa risotto skradła serca ludzi na całym świecie przede wszystkim dzięki łatwo dostępnym składnikom i niekończącym się wręcz możliwościom modyfikacji. Odmian risotto jest już chyba tyle, ile smaków, ale we Włoszech wyróżnia się 3 podstawowe wersje tej potrawy: milanese, gorgonzola i funghi.

Czym jest risotto?

Risotto jest ryżowym daniem rodem z włoskiej kuchni. Legenda głosi, że przepis na risotto został przywieziony do Włoszech z Chin a tym, który tego dokonał, był sam Marco Polo. Rzeczywistość wygląda jednak mniej spektakularnie – risotto wywodzi się od arabskiego pilawu. Obie potrawy przygotowuje się podobnie, z podobnych składników i podobnie przyprawia.

Do przygotowania potrawy wykorzystuje się biały ryż krótki bądź średnio długi, o dużej zawartości skrobi. Zastosowanie wysokoskrobiowego ryżu przyczynia się do większego pęcznienia i wchłaniania płynów, a co za tym idzie, risotto zyskuje właściwą – kleistą konsystencję.

W większości wersji risotto występuje masło, cebula oraz wino. Często dodawany jest też ser, który czyni potrawę jeszcze bardziej kleistą. Oprócz wina i bulionu warzywnego, risotto może być podlane też bulionem mięsnym lub rybnym, a dodatek smakowy często stanowią przyprawy takie jak gałka muszkatołowa lub szczypiorek.

Najpopularniejsze wersje risotto to:

  • Risotto milanese – znak rozpoznawczy Mediolanu. Ta wersja risotto przygotowywana jest na bulionie lub wołowym szpiku i koniecznie doprawiona szafranem – najdroższą przyprawą świata.
  • Risotto funghi – tę odmianę risotto przygotowuje się z dodatkiem grzybów, najczęściej borowików, ale często też pieczarek.
  • Risotto gorgonzola – jak sama nazwa wskazuje, jest to risotto z dodatkiem włoskiego sera gorgonzola i warzywnego bulionu. Ponadto w daniu występuje jeszcze czosnek, szpinak lub boćwina i często też orzeszki piniowe.

Jak przygotowuje się risotto?

Wszystkie dania typu risotto przygotowuje się podobnie, a różnica polega przede wszystkim na obróbce składników dodanych do konkretnej wersji potrawy. Podstawą większości risotto (oprócz ryżu) jest czosnek i cebula smażone na oliwie z oliwek. Po zeszkleniu dodaje się do nich białe wino lub bulion i dusi, aż ziarna ryżu wchłoną płyn. W międzyczasie dodawane są dodatki takie jak grzyby, mięso czy warzywa. Niektóre składniki wcześniej obsmaża się na oliwie, inne są dodawane na surowo. Risotto gotowe jest wtedy, kiedy zgęstnieje i wszystkie składniki dokładnie się ze sobą skleją.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć risotto?

Risotto podaje się na ciepło i często formuje w kopczyki. We Włoszech danie traktuje się jako primo piatto, czyli pierwsze danie, podawane przed daniem głównym. W posiłku doskonale zestawi się nie tylko z daniami włoskimi, ale także w bardziej śmiałych połączeniach, np. z gulaszem bo kho, kaczką po pekińsku lub też wołowiną yakiniku.

Podobne dania

Ryż jest jednym z najpopularniejszych produktów żywnościowych na świecie. Znalazł miejsce w niemalże każdej kuchni. Wiele dań ryżowych można spotkać w kuchni azjatyckiej. Są nimi m.in. indyjska zapiekanka chicken biryani oraz deser kheer, japońskie dania sushi, mochi, bento oraz kategoria potraw najbardziej podobnych do risotto, czyli khao pad – ryż smażony z mięsem i warzywami.

Ciekawostki na temat risotto

1. Podstawowe odmiany ryżu stosowane do risotto to Arborio, Carnaroli, Baldo, Maratelli, Vialone Nano, Padano i Roma.

2. Niektóre lokale serwują risotto z owocami morza, szparagami lub zielonym groszkiem.

3. W arabskiej wersji, risotto nie zawierało wina. Jego dodatek jest włoską modyfikacją.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Risotto w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy