Przejdź bezpośrednio do:
Close

Kuchnie

Rodzaj dania

Menu
Szukaj

Kheer

Kheer
deser Kheer

Kheer

Kheer to słodka odsłona Indii. Potrawa jest na stałe wpisana w tradycję kulinarną tego kraju. Deser przygotowuje się w wielu różnych wersjach, ale podstawą zawsze jest ryż, mleko, szafran, bakalie i cukier. Kheer jest bardzo słodkim daniem, które doskonale balansuje pikantne potrawy popularne w kuchni indyjskiej.

Czym jest kheer?

Kheer jest ryżowym puddingiem, do którego dodaje się dużo cukru, rodzynek, orzechów oraz przypraw. Deser przygotowuje się tradycyjnie z okazji ważnych świąt oraz większych uroczystości. Na południu Indii do puddingu, oprócz podstawowych składników, dodaje się także mleko kokosowe i cukier z trzciny cukrowej lub palmy kokosowej. W tej wersji potrawa nosi nazwę payasam. Sekretem idealnego kheer jest długie gotowanie na wolnym ogniu.

Jak przygotowuje się kheer?

Podstawą kheer jest surowy ryż, chociaż w niektórych przepisach zaleca się wykorzystanie gotowanego. Jeżeli chcemy zamówić prawdziwy indyjski kheer, warto zwrócić uwagę na to, jaki ryż został wykorzystany do przyrządzenia deseru. Po wypłukaniu ryżu indyjscy kucharze smażą go na ghee, czyli klarowanym maśle, a potem wrzucają do gotującego się mleka. Do garnka trafia też szafran i kardamon.

Kiedy zawartość garnka zostaje zredukowana do połowy, dodaje się cukier, orzechy, rodzynki i dalej gotuje całość. Później wystarczy już tylko przełożyć kheer do miseczek lub pucharków. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że przygotowanie kheer jest proste, ale deser robi się naprawdę długo, a przy tym trzeba być bardzo dokładnym.

Sposób podawania - na co warto zwrócić uwagę i z czym łączyć kheer?

Kheer podaje się podobnie jak budyń. Deser może być serwowany zarówno na gorąco, jak i na zimno. Dekoruje się go zawsze rodzynkami i orzechami.

Kheer będzie z pewnością doskonałym zwieńczeniem bardzo ostrego posiłku. Pozwoli zbalansować kulinarne wrażenia i pokaże, że sekret kuchni indyjskiej tkwi w jej prostocie.

Podobne dania

Indyjskie desery znacznie różnią się od naszych. To, co nam wydaje się słodkie, w kuchni indyjskiej postrzegane jest jako nijakie. Indyjskie desery są naprawdę bardzo słodkie i przygotowane zazwyczaj z użyciem mleka. Miłośnicy puddingu kheer powinni spróbować gulab jamun, czyli smażone pączki oraz kulfi – lodów z mleka i orzechów. Co ciekawe, kulfi przygotowuje się bardzo podobnie jak kheer, czyli poprzez długie redukowanie objętości mleka.

Ciekawostki na temat kheer

1. Indyjski kucharz podsmaża wyłącznie surowy ryż. Jeżeli do przygotowania kheer wykorzystuje ryż gotowany, to pomija się proces podsmażania.

2. Do kheer można dodawać różne orzechy. Skład zależy od miejsca przygotowania i gustu kulinarnego. W puddingu często pojawiają się orzechy nerkowca, pistacje, migdały lub orzechy włoskie.

Odkryj dania

Sprawdź kto dostarcza Kheer w Twojej okolicy

Wpisz swój kod pocztowy